Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Tahıl gemisi Razoni Lübnan yolunda

Tahıl gemisi Razoni Lübnan yolunda

admin admin -
59 0

Türkiye’nin girişimleri sonucu 22 Temmuz’da Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye arasında imzalanan ‘Tahıl sevkiyatı’ anlaşması kapsamında dün Ukrayna’dan yola çıkan ilk tahıl gemisi Razoni, İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişine demirledi.

27 bin ton mısır taşıyan kuru yük gemisi Razoni’de BM, Rusya, Ukrayna ve Türkiye’den oluşan heyetin yaptığı denetim tamamlandı.

Müşterek Koordinasyon Merkezi heyeti, gemilerin ambarlarına baktı. Yükün dışında başka bir şey var mı, yok mu kontrol edildi.

Mürettabat haricinde yolcu olup, olmadığı incelendi. Geminin ilerlemesine dair bir sorun olmadığı tutanakla imza ve kayıt altına alındı ve geçişine izin verildi.

Ukrayna Altyapı Bakanlığı, sevkiyatın şimdilik günde üç gemi ile sınırlı olacağını açıkladı. Aynı zamanda aylık ihraç edilecek tahıl miktarı da 3 milyon tonu geçmeyecek. İlerleyen süreçte gemi ve toplam tahıl miktarının aşama aşama arttırılması öngörülüyor.

Diğer taraftan, İstanbul’da imzalanan anlaşma ile 20 milyon ton tahılın Ukrayna’nın Odessa, Pivdennyi ve Chornomorsk limanlarından tahliye edilmesi bekleniyor. Tahliye ile birlikte küresel gıda fiyatları da düşecek.

Boş gemiler ve tahıl yüklü olmayan gemilerin limanlardan çıkmasına izin verilmeyecek.

20 milyon ton tahılı dünyaya ulaştıracak koridorun bütün kontrolü İstanbul’da kurulacak merkezde gerçekleştirilecek. Küresel gıda fiyatlarını düşürecek koridorun etkin şekilde çalışması için önlemler alındı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir