Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Gündem
 4. »
 5. Serdar BAĞBAŞI ile Kişisel Markalaşmak

Serdar BAĞBAŞI ile Kişisel Markalaşmak

admin admin -
58 0

Serdar BAĞBAŞI ile Kişisel Markalaşmak

Bu günkü misafirimiz Kişisel Marka uzmanımız Serdar BAĞBAŞI;
Serdar bey bizi kişisel markalaşma ve markalaşma süreci hakkında bilgi verirmisiniz?
Büyük bir sevkle; Bu gün sizlere teknik lisanlar kullanmadan en kolay ve en basit yoluyla kişisel markalaşma hakkında bilgiler vermeye çalışacağım.

Kişisel markalaşmak kişiden bir değer yaratmaktır. İş hayatınızdaki pozisyonunuz ne olursa olsun, rekabetin tavan olduğu şu dönemde kişisel markalaşma sizin her zaman tercih edilebilir olmanızı sağlamak içindir.

Günden güne büyüyen, değişen ve gelişen, rekabetin iş dünyasında artık yalnızca çok çalışmak, doğru işler yapmak olmadığını hepimiz anlamış durumdayız.
Sözün kıymetinin olmadığı, insanların anlık olarak karar ve fikir değiştirdiği, aynı zamanda güvenin sıfır olduğu bu ortamda kişisel markalaşmanın önemini bir kez daha anlıyoruz.

Peki, Kişisel markalaşmaya nereden başlamamız gerekiyor? Tatbiki kendinizden. Güçlü ve zayıf yanlarınızı listeleyerek başlayabilirsiniz. Sözünüze verdiğiniz değer en başta gelen husus olması sizi listede bir kaç adım öne götüreceğini de unutmamak lazım.

Kişisel markalaşma yoluna giren birey aşağıdaki 3 yoldan birini veya bir kaçını seçerek yola çıkabilir.

Bunlar
Rakiplerinin yapamadığı konuya el atmak; Bu başlık için yeterli bilgi birikiminiz var mı? Rakiplerinizin başlayıp ta bitirememe nedenleri neler, rakiplerinizden sizi ayıran sebepleriniz ve farklarınız itici gücünüz nedir? Bu sorunları içtenlikle cevapladıktan sonra tatmin edici bir sonuç ortaya çıkıyorsa bu yol seçilebilir.

Çoğunluğun beklentisini karşılamak; Ağırlıklı olarak sosyal medya fenomenlerinin seçtiği bu yöntemde en basit tarzı ile akımları kendilerine uyarlamaları diyebiliriz. Kalıcılığı yoktur sebebi topluma veya toplumsal değerlere kattığı her hangi bir değer olmamasıdır. Saman alevi gibi bu gün 1 milyon izlenme alan fenomen ertesi gün unutulup gitme riski ile karşı karşıyadır.

Sevdiğiniz bir konuda ön plana çıkmak; Benimde en çok tercih ettiğim konu başlığı budur. Kişisel markalaşma da, kişi eğer sevdiği ilgi duyduğu bir konu üzerine öne çıkmak ve markalaşmak istiyorsa başarı oranı çok ama çok artmaktadır. Burada gördüğüm insanların sevdiği konuyu geliştirmek, o konuda daha fazla bilgi sahibi olmak, işin en ince ayrıntılarını öğrenmek için insanüstü bir çaba sarf ettikleri. Bu çabada nihayetinde başarıyı yanında getiriyor.

İş dünyasına baktığımızda ise, bazen sevmediğiniz bir konuda, sevmediğiniz bir pozisyonda çalışmak zorunda kalabiliyoruz. Burada işi sevmemenizin en büyük sebebi ya yeterli bilginizin olmaması, ya da kendinizi daha ileriye götürememe duygusunun ağır basması olarak görülüyor.

Burada kişisel markalaşmak isteyen danışanlarımıza yaptığınız iş hakkında daha derinlemesine bilgi sahibi olmaya çalışmaları oluyor. Çünkü konu hakkında ne derece hâkim olup, bilginiz artarsa o derece iş yerinde değerleneceğiniz ve bir marka değeri oluşacağıdır.

Piyasaya yeni klip veya her hangi bir ürünü pazarlamak için kişisel markalaşma yoluna giden danışmalarımıza ise;

 • Kişisel değerleri,
 • Becerileri,
 • İletişim yeteneği,
 • Güçlü ve zayıf yanlarını tespit etme,
 • Kişilik sorunlarının olup olmadığı,
 • Giyim, konuşma, davranış vb. yani kişisel imaj
 • Gerçekçi hedefleri,
 • Fiziksel yapı vb.
  Başlıkları içerin bir ön çalışma neticesinde, kısa ve uzun vadeli hedefler çıkartarak çalışmaya başlayabiliyoruz.
  Kişisel markalaşmanın bir süreç olduğunu akıldan çıkartmamak gerekiyor. Bu iş akşamdan sabaha olabilecek bir şey değil. Zorlu ve emek harcanması gereken bir konudur.

Birçok kişisel marka uzmanına karşın benim ilk önceliğim kişisel markalaşma da “sizin sözünüz “dür. İnsanlar sizin sözünüze ne kadar itimat ediyor değer veriyor. Burada güçlü kişisel imaj sözün değerinden geçiyor. Çünkü yaptıklarınızın aynası olacaktır yapacaklarınız.

Sizin sözünüzün arkanızda durmanız, yapabilecekleriniz hakkında söz vermeniz ilk önce çevrenizden başlayarak hitap ettiğiniz topluma kadar ulaşacaktır. Kişisel markalaşmanın en önemli unsuru olan kişisel imajın da temelini oluşturur. Ayrıntılı bilgiyi academy.b2cfocus.com adresimizden alabilirsiniz.

Serdar BAĞBAŞI – Kişisel Markalaşma Uzmanı
B2Cfocus.com – Kişisel Markalaşma

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir