Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Gündem
  4. »
  5. Özel Günlerin Vazgeçilmez Detayı: Davetiyeler

Özel Günlerin Vazgeçilmez Detayı: Davetiyeler

admin admin -
59 0

Özel Günlerin Vazgeçilmez Detayı: Davetiyeler

​​​​​​​

Evlilik, birbirini seven insanların uzun yıllar boyunca beklediği oldukça kutsal bir olaydır. Evlilik olayında, nikah ve düğün merasimleri gerçekleşene kadar çiftlerde belli hazırlık süreçleri gerçekleşmektedir. Bunlara nişan, çeyiz hazırlıkları, düğün hazırlıkları gibi çeşitli örnekler sıralanabilir. Bu hazırlıklar içerisinde de bulunan düğün davetiyeleri, çiftlerin süreç içerisinde en çok zorlandığı hazırlık aşamasıdır.

Davetiyeler; nişan, nikah, düğün, sünnet gibi özel günlerin duyurusunun yapılmasını sağlayan araçlardır. Uzun yıllardan bu yana bir zarf içerisinde oluşturulan davetiyeler, özellikle evlenecek kızların seçimlerini oldukça uzun süreye tabii tuttuğu bir konudur. Her çift, evlenecekleri gün yapılan tüm hazırlıkların kusursuz ve bir o kadar özel olmasını talep eder. Oluşturulan düğün davetiyesi de çiftlerin mutluluğunu ve özel günlerini simgelediğinden oldukça hassasiyetle tasarlanmalı ve basılmalıdır.

Davetiyelerin Tasarımı Neden Önemlidir?

Davetiyeler, mevcut özel gün için yapılacak konuk davetinin yanında uzun yıllar boyunca anı olarak saklanan da bir üründür. Uzun yıllar sonra albüm içlerinden veya dolap gözlerinden çıkan davetiye kağıtları oldukça özel hissettirip duygusal anlar yaşatmaktadır. Bu sebeple tasarlanacak davetiyelerin uzun yıllar saklanabilir olması da göz önünde bulundurularak gerekli şartlarda hazırlanması gerekir.

Davetiyelerin hazırlık sürecine ilk olarak, davetiyenin kaliteli olma şartıyla başlanmalıdır. Aksi taktirde kalitesiz bir davetiyenin saklanması veya korunabilmesi mümkün olmayacaktır. Bir davetiyenin kaliteli olabilmesi için ilk olarak kullanılacak kağıdın seçiminin doğru olması gerekir. Bu şart tüm davetiye modelleri için gerekli bir şarttır. Çünkü; düğün tarihi, saati ve adresi başta olmak üzere davetliler için gerekli olan tüm bilgiler bu kağıt üzerine basılacaktır. Bu nedenle ideal kalitede bir düğün davetiyesi için 230 gram, Amerika Bistrol Kağıdı tercih edilmektedir.

Davetiye Seçimi Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Belli bir özel gün için davetiye seçimi yapılmadan önce, ilk olarak güvenilir bir firma seçimi yapılmalıdır. Çünkü, seçilecek olan firmanın tasarladığı davetiye seçeneklerinin oldukça geniş olması gerekir. Her kişiye hitap edebilecek olan davetiye seçenekleriyle gelenekselliği ve modernliği bir arada tutmayı başarmalıdır. Bununla birlikte firma tercihi, basılacak davetiyenin kalitesi için de oldukça önemli bir etkendir. Çünkü firmanın basım yapacağı kağıdı oldukça kaliteli ve baskıda kullanacağı teknolojik ürünleri üst düzey olmalıdır. Belli bir bütçe ile evlilik hazırlığına başlayan çiftlerin ucuz davetiye arayışlarında da mağduriyetlerine engel olmak amacı ile bu şartların sağlanması gerekir.

Yapılan firma tercihinin ardından düğünün konsepti belirlenmiş olmalıdır. Çünkü, mevcut piyasa üzerinde birçok konsepte göre davetiye tipleri geliştirilmektedir. Bu davetiye tipleri arasında kaybolmamak ve zaman kaybetmemek için düğün veya nişan davetiyesi için konsept belirlenmesi gerekir. Konsept belirlemesi yapılırken örneğin düğün tipinin, kır düğünü mü yoksa salon düğünü mü olduğunu göz önünde bulundurularak başlanabilir. Ardından düğün tarzının konuklarla eğlenceye dayalı mı yoksa daha çok evlenen kişilerin ağırlıklı olduğu bir ortama mı dayalı olduğuna karar verilerek devam edilebilir. Konseptin belirlenmesinden sonra düğün davetiyesi içinde olacak

davetiye sözleri de tasarlanır.

Tasarlanan Davetiyelerin Tercih Süreci

Özel bir günün duyurulmasında konukların daveti için bastırılan davetiyelerin zamanlaması da oldukça önemlidir. Çünkü davetiyelerin tercih aşamasının da oldukça uzun sürmesi göz önünde bulundurularak, düğün tarihinden belli bir süre önce davetiyeler basılmış olmalıdır. Düğün tarihi yaklaştıkça artan hazırlıklar ve yaşanan telaş durumunun arasında davetiyelerin dağıtılma süreci de dahil olduğunda içinden çıkılmaz bir hal alabilir. Bu nedenle davetiye seçimlerinden sonra belli bir basım ve hazırlık süreci olduğundan dolayı, evlenecek çiftlerin bu zamanlamayı doğru ayarlaması gerekir.  

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir