Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Teknoloji
  4. »
  5. iPhone 14 tanıtım tarihi

iPhone 14 tanıtım tarihi

admin admin -
49 0

Birçok kişinin merak ettiği iPhone 14 ne zaman tanıtılacak sorusuna bugün Mark Gurman gibi oldukça güvenilir bir kaynaktan yanıt geldi. Gurman, Apple’ın sonbahar döneminde yapacağı ilk etkinliğin 7 Eylül Çarşamba günü gerçekleşeceğini söyledi.

Tanıtılması beklenen cihazlar arasında ise iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max’in yanı sıra yeni M2 işlemcisini kullanan Mac modelleri, A14 işlemcisini kullanan uygun fiyatlı iPad ile M2’li iPad Pro, AirPods Pro 2 ve de biri Pro olmak üzere 3 adet yeni Apple Watch’un tanıtılması bekleniyor.

Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen iPhone etkinlik tarihleri:
iPhone 13 : 23 Eylül 2021
iPhone 12 : 23 Ekim 2020
iPhone 11 : 20 Eylül 2019
iPhone XS : 21 Eylül 2018
iPhone X : 3 Kasım 2017
iPhone 8 : 22 Eylül 2017
iPhone 7 : 16 Eylül 2016

Yeni modeller için çıkan sızıntıları ve doğrulanan özellikleri incelemeden önce hangi modellerle karşılaşacağımızı kontrol edelim. Zira ortaya çıkan son haberlere göre iPhone 14 serisinde şaşırtıcı bir isim değişikliği ve yeni bir model bizi bekliyor.

Fakat güçlü bir iddiaya göre Apple, Max isimlendirmesinin Pro modellerine özgü olmasını istiyor. Bu nedenle en son 8. nesilde karşımıza çıkan Plus ismini geri getirecek. Dolayısıyla yeni serinin isimlendirmesi sırasıyla iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max şeklinde olacak.

Tasarım tarafına baktığımızda ise bu yıl Pro modelleri kendini öne çıkaracak. Zira artık ön tarafta yer alan ikonlaşan çentik yerine, kamera için bir delik, Face ID için de hap şeklinde 2. bir delik olacak. Kabaca Huawei’nin Mate 40 Pro tasarımına benzetebiliriz. Fakat orta kısma konumlandırılacağını söyleyelim. Ahize de ekranla kasa arasına yukarı kısma yerleştiriliyor.

Buna ek olarak Apple’ın çip krizinden tedarik zincirindeki yaşanan problemler nedeniyle iPhone 13 ve Pro modellerinde olduğu gibi bu yıl da yalnızca Pro’lar özelinde 120 Hz tazeleme hızı göreceğimiz söyleniyor. Yani 14 ve Plus, 60 Hz ile gelebilir.

Fakat bir diğer iddiaya göre de geçtiğimiz dönemde (M serisi öncesi) yapılan iyileştirmelerle birlikte tabletlerde kullanılan X serisine geçiş yapılabilir. Bu durumda A15X Bionic isimli yeni bir çiple de karşılaşabiliriz.

Kamera tarafında ise Apple, geçtiğimiz yıl hem lensleri hem de sensörleri büyüttü. Bu sene de 12 Megapiksel dizilimi yerine bir süre önce tasarım ve tescil çalışmaları ortaya çıkan 48 Megapiksel kameraları görmeyi bekliyoruz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir