Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Yurt içi Parsiyel Taşımacılık

Yurt içi Parsiyel Taşımacılık

admin admin -
20 0

Yurt içi Parsiyel Taşımacılık

Lojistik kelimesine günlük hayatımızda alıştık. Yollarda gördüğümüz büyük tırların üzerinde yazan lojistiğin kapsamlı bir nakliyat hizmeti olduğunu artık biliyoruz. Şimdi yurt içi parsiyel taşımacılık kavramına alışmaya çalışıyoruz.

Yurt içi parsiyel taşımacılık da birçok farklı Her konuda uzmanlaşmaya doğru giden iş hayatı taşımacılık sektöründe de kendi içinde dallara ayrılıyor. Komple taşıma, proje veya ağır nakliyat gibi hizmetlerin yanında parsiyel taşımacılık da verilen hizmetin çeşitlerinden biridir.

Parsiyel Taşımacılık Hakkında Genel Bilgiler

Örneğin aynı yöne gidecek fakat farklı kişilere teslim edilecek yükler aynı araçla yola çıkarılırsa bu parça yük taşımacılığı yani parsiyel taşımacılıktır.

Hemen her yerde şubeleri olan kargo şirketleri parsiyel taşımacılık yapan işletmelerdir. Kelime olarak bütün olmayan anlamını gelen parsiyel nakliyatta tek başına ve tek bir kişiye ait bir yükü götürmek için kullanılan komple taşımacılığın tersidir. Eğer araç parça yüklerle dolmamışsa bile yola çıkılır, çünkü yurt içi parsiyel taşımacılık sonuçta maliyetleri düşüren bir uygulamadır. Aynı aracın pek çok kişi tarafından kullanılması söz konusudur.

Kargo şirketleri ilk olarak kara taşımacılığında akla gelse bile örneğin deniz taşımacılığında farklı şirketlere ait konteynerler aynı gemiyle yola çıkarlarsa parsiyel deniz taşımacılığı yapılmış olur. Bu arada alınan parça yükler ne kadar küçükse (ölçü, adet, tonaj gibi kavramları da düşünün) sağlanan avantajın da daha fazla olacağı açıktır. Kargo kamyonları belki de bu avantajlar yüzden gece gündüz çalışmaktadırlar. 

Komple taşımacılıkta zaman zaman ardiye veya depolama masrafları gibi lokal harcamalar da işin içine girer. Parsiyelde bu masraflar pek söz konusu olmaz, çünkü yük küçüktür ve tektir, çoğunlukla depolamaya ihtiyaç duyulmaz. Gerekse bile küçük bir alanda iş çözülebilir. Bu açıdan da parçalı taşıma lojistik firmalarının gözdesidir.

Parsiyel nakliyatta en önemli hususlardan biri de aracın yüklenmesidir.

Güzergahta en son varılacak noktada teslim edilecekler aracın dibine yerleştirilir. Önce teslimler yük istifinde öne konur. Kargo arabalarının genelde yola çıktığı akşam saatlerinde aracın yüklenmesine bazen ofislerin önlerinde rastlayabilirsiniz. (Bu arada yük istifinin nakliyatta başlı başına önem taşıyan bir husus olduğunu hatırlatmak isteriz. Deniz nakliyatında yapılan bir yanlış yükleme geminin alabora olması ile sonuçlanabilir. Örneğin dökme yük denilen tahıllar ambarlarda kolayca kayabilirler.)

Taşımacılıkta pratik bir çözümdür

Parça başı taşımacılık komple yük taşımacılığından daha pratik görünüyor. Tek bir müşterinin farklı yerlere teslim edilecek yükleri de konumuza dahildir, yerine göre firmaya avantaj sağlayabilir. Örneğin otomobil üreticisi bir firmanın değişik bayilere gönderdiği otomobilleri taşıyan uzun araçları yollarda görmüşsünüzdür. Bu durumda en mantıklı güzergah planlaması yapmak işin birinci kuralıdır.

 

Tehlikeli madde sevkiyatlarında parsiyel taşımacılık geçerli değildir. Demiryolu ulaşımı da bu çeşit nakliyata uygun sayılmaz. Yabancı online alışveriş platformlarından mal satın alanlar (büyük parti mallar dahil) uluslararası parsiyel taşımacılık hizmetinden yararlanacaklar demektir. Zaten bu uygulama perakende satışları sürekli desteklemekte ve artırmaktadır.

 

Parsiyel Yük Hesapları

 

Genelde en – boy – yükseklik çarpımı hesabın temelidir. Parsiyel çeki listesi ise irsaliyeler gibi kesinlikle gerekli resmi evraklar arasındadır.

İlgili Yazılar