Sosyal Masa – Sosyalmasa.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Roma dönemi hamamın üzeri kapatıldı

Roma dönemi hamamın üzeri kapatıldı

admin admin -
95 0

Amasra ilçesinde 9 Mayıs’ta Kum ile Kaleşah mahalleleri arasındaki 3 kilometrelik kısımda doğal gaz hattı için çalışma başlatıldı. Kum Mahallesi’nde 700 metre boyunca boru hattı yerleştiren ekipler 10 Haziran’da Cumhuriyet Caddesi’ne geldiğinde sütunlu bir yol ile su yoluna rastladı. Kazı çalışmalarındaki Amasra Müze Müdürlüğü arkeologları, doğal gaz çalışmalarına ara verilmesine karar verdi. Kazıda bulunan kerpiç tuğlalar ve diğer kaideler, Müze Müdürlüğü tarafından korumaya alındı.

Karabük Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan uzman ekiplerin incelemelerinin ardından, eserin Roma dönemine ait hamam olduğu tespit edildi. Tarihi eserin üzeri toprakla kapatıldı, asfalt döküldü. Doğal gaz çalışmalarının esere zarar verilmeden yan bölgenin derin mesafesinden yatay sondaj yöntemiyle geçirilmesi yönünde karar alındı. Karar, Amasra Belediyesi’ne iletildi. Doğal gaz çalışmaları yatay sondaj yöntemiyle sürecek.

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, “Doğal gaz dağıtım şirketinin talebiyle kültür varlığına zarar verilmeden, altından yatay sondaj yöntemiyle geçirerek, doğal gaz çalışmamıza devam edeceğiz. Ayrıca eserin şu anda üzeri kapatıldı, zaten bu da Bölge Kurulu’nun kararıyla yapıldı. Bu tür konularda böyle bir yöntem izleniyor. Kültür varlığına zarar vermeyecek şekilde tedbirler alınarak, yolun üzeri kapatıldı ve biz de çalışmamıza altından devam edeceğiz” dedi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir