Zoonotik Hastalıklar Nedir ve Nasıl Korunursunuz?

    Pek çok hayvan türünden insana geçen hastalıklardan biri de zoonoz olarak bilinen vektörel bulaşıcı hastalıktır. Çiftlik hayvanlarından tutun da sığır, koyun gibi pek çok hayvan türlerinde, zoonoz hastalıklarının insana bulaşma riski gözlenmektedir. Bunlarla beraber kanatlı hayvanlarda, maymun ve fare gibi çeşitli hayvan türlerinde de yine yabani memeliler dahil olmak üzere birçok hayvandan insana […]

 Zoonotik Hastalıklar Nedir ve Nasıl Korunursunuz?

17.05.2021 - 14:20

Güncelleme : 17.05.2021 - 14:20

 

 

Pek çok hayvan türünden insana geçen hastalıklardan biri de zoonoz olarak bilinen vektörel bulaşıcı hastalıktır. Çiftlik hayvanlarından tutun da sığır, koyun gibi pek çok hayvan türlerinde, zoonoz hastalıklarının insana bulaşma riski gözlenmektedir. Bunlarla beraber kanatlı hayvanlarda, maymun ve fare gibi çeşitli hayvan türlerinde de yine yabani memeliler dahil olmak üzere birçok hayvandan insana bulaşıcı hasta olma ihtimali de bilinir. Zoonotik karakterli hastalıkların insana bulaşmasıyla beraber genel olarak insanda ciddi problemleri de beraberinde getirebilir. Bu nedenle hayvanlara yaklaşımda, dikkat etmekte her zaman fayda vardır.

 

Bir başak zoonotik hastalık olarak bilinen virüs ise batı nil virüsü enfeksiyonudur. Kene sonrasında adı en çok duyulan hastalıklardan biridir ve dünyada yaygın bir virüstür. İnsana bulaşma durumu doğrudan bulunmamaktadır. 3 ile 14 gün buluşma süresi olmasıyla beraber virüsün bulaştığı kişiler arasında hiçbir belirti olmadığı bilinir. Çok küçük bir yüzdelikte ise ateş ve baş ağrısı gibi çeşitli sorunlar meydana getirmektedir. Kusma ve ciltte döküntü gibi belirtilerinin de olduğu bilinir.

 

Bir başka hayvan kaynaklı vektörel hastalıkları arasında kırım Kongo kanamalı ateş hastalığı bulunur. Yine kenelerin doğrudan insan kanına karışmasıyla beraber birlikte geçmeye başlayan virüslerden biridir. Çiftliklerdeki hayvanlarla direkt el ile temas durumlarında, piknik alanlarında çok yaygın şekilde bu virüs ulaşabilmek mümkün olabilir. Ateş ve halsizlik gibi pek çok belirtisi olan kırım kongo aynı zamanda insanda baş ağrısı, yorgunluk gibi belirtileri de ortaya çıkartır.

 

Günümüzde sinek ve kenelerle ilgili olarak vücudunuzda açık kalan kısımlara sprey sıkarak uyumayı deneyebilir, bu tip hayvanların da ulaşmasını önleyebilirsiniz. Köy yaşantısında tüm evleriniz için, ahırlarda özel olarak duvarlara kireç sürüp boya badana yapmak en iyi temizleme yöntemlerinden biri olacaktır.

 

Pek çok açıdan hayvan ve insanların kanlarına elle temas etmek sakıncalıdır. Çıplak el ile temas etmekten her zaman sakınınız. Benzer olarak sineklerden de korunmak, kenelerden de korunmak için evinizde pencere alanlarında sineklik yaptırmak da önemli bir husus olacaktır. Vücudunuzda kene vb. bir hayvan saptandığında, kendiniz patlatarak çıkarmak yerine hastaneden, acil bölümünden hemen destek alarak doktor tedavisiyle bu kenenin çıkartılmasını sağlamaya çalışınız.