Yerli Üretim Mayın Avcısı ‘Memed’ İlk Görevine Çıktı

Güvenlik güçlerinin ihtiyacı olduğu zaman yerli olarak üretilen metal dedektörü "Memed", mayın tarama birliklerinin kullanması için verildi. Test süreçlerini başarıyla tamamlayan dedektör zorlu zemin şartlarında hedefleri başarıyla tespit edebiliyor ve 15 saatin üzerinde kesintisiz görev alabiliyor.

 Yerli Üretim Mayın Avcısı ‘Memed’ İlk Görevine Çıktı

26.10.2018 - 16:06

Güncelleme : 26.10.2018 - 16:06

Güvenlik güçlerinin ihtiyacı olduğu zaman yerli olarak üretilen metal dedektörü “Memed”, mayın tarama birliklerinin kullanması için verildi. Test süreçlerini başarıyla tamamlayan dedektör zorlu zemin şartlarında hedefleri başarıyla tespit edebiliyor ve 15 saatin üzerinde kesintisiz görev alabiliyor.

Türk savunma sanayisinin son dönemde yürüttüğü özgün ve milli ürün geliştirme çalışmaları sonunda ortaya çıkan bir ürün daha güvenlik güçlerinin envanterine girdi. Bu kapsamda, mayın tehditlerinin tespiti için Türkiye’de bir ticari işletme tarafından yerli ve milli olarak üretilen metal dedektörü “Memed”, yoğun test süreçlerini başarıyla tamamlayarak sahada göreve hazır hale getirildi.

TESTLERİ BAŞARIYLA GEÇTİ

Askeri standartlardaki yüksek ve düşük sıcaklıkta çalışma ve şok testlerini başarıyla geçen yerli “mayın avcısı”, güvenlik güçlerinin gerçek hedef mayınları üzerinde yapılan tespit testlerini de başarıyla tamamladı ve envantere dahil edildi. Metal dedektörü “Memed”, kamu güvenliği alanında faaliyet gösteren mühendislik ve üretim şirketi MESAN Elektronik Sanayi Ticaret AŞ tarafından geliştirildi ve üretildi. Böylece güvenlik güçleri için kritik önemdeki bir cihaz daha yerli kabiliyetlerle güvenlik güçlerine sunulmuş oldu. “Memed”, güvenlik güçlerinin ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak geliştirildi ve bu nedenle sahadaki benzeri birçok üründen üstün özelliklerle donatıldı.

ZORLU ZEMİNLERDE YÜKSEK TESPİT HASSASİYETİ

“Memed” hızlı toprak uyumlama fonksiyonuyla normal, mineralli, killi, kireçli, çakıllı, kumlu, çimli, volkanik, çamurlu ve benzeri toprak ve arazi yapılarında hedefleri tespit edebiliyor. Dedektör, mayın tarama faaliyetlerinde görev alan saha kullanıcılarının bütün ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlandı. Kompakt ve tam katlanabilir yapısıyla operasyonel taşıma kolaylığı sağlayan “Memed”, dahili ekranıyla kullanıcı dostu arayüz sunuyor. Tam katlanabilir yenilikçi mekanik yapı da operasyon yükünü önemli ölçüde azaltıyor.

ANTİ-PERSONEL VE ANTİ-TANK MAYINLARINI RAHATLIKLA TESPİT EDEBİLİYOR

Dairesel arama kafasına sahip “Memed”, hedefe farklı açılardan gelindiğinde aynı seviyede hedef tespit alarmı üretebiliyor. Farklı uygulamalara yönelik arama kafalarının kullanımını sağlamak amacıyla arama kafası mekanik olarak değiştirilebiliyor. Ergonomik yapısıyla uzun süre operasyon yapabilme imkanı sağlayan “Memed”, sıkça karşılaşılan anti-personel ve anti-tank mayınlarını rahatlıkla tespit edebiliyor.

15 SAATİN ÜZERİNDE KESİNTİSİZ GÖREV YAPABİLİYOR

Özel yazılım ve donanımlarıyla bilinen hiçbir mayını tetiklemiyor. Farklı uygulama tiplerine göre sesli, görsel ve titreşimli uyarılardan istenenin seçilebilmesini sağlıyor. Mayının tam yerinin belirlenmesi için özel yer belirleme fonksiyonu bulunuyor. “Memed”, 15 saatin üzerinde kesintisiz görev yapabiliyor.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın