Yerel SEO çalışmaları işletmelere nasıl fayda sağlıyor?

Markaların ürün ve hizmetlerini internet sayfaları aracılığı ile faaliyet gösterdikleri bölge ve şehirdeki potansiyel müşterilere ulaştırma istekleri yerel arama motoru optimizasyonu çalışmalarını zorunlu hale getirdi. Yerel arama motoru optimizasyonu ile firmaların müşteri bulması daha kolay olduğu için kendilerinden düzenli olarak ürün ya da hizmet satın alan sadık müşteriler kazanmaları da kolaylaşıyor. Müşteriler ürün ya da […]

 Yerel SEO çalışmaları işletmelere nasıl fayda sağlıyor?

13.11.2019 - 18:01

Güncelleme : 13.11.2019 - 18:01

Markaların ürün ve hizmetlerini internet sayfaları aracılığı ile faaliyet gösterdikleri bölge ve şehirdeki potansiyel müşterilere ulaştırma istekleri yerel arama motoru optimizasyonu çalışmalarını zorunlu hale getirdi.

Yerel arama motoru optimizasyonu ile firmaların müşteri bulması daha kolay olduğu için kendilerinden düzenli olarak ürün ya da hizmet satın alan sadık müşteriler kazanmaları da kolaylaşıyor. Müşteriler ürün ya da hizmet ihtiyaçlarında önceliği kendilerine en yakın konumdaki işletmelere veriyor.

Yerel SEO örnekle açıklanacak olursa; Tekirdağ’da hizmet veren bir halı yıkama firması olduğunu düşünelim. Bu firmanın potansiyel müşterilere ulaşması için ulusal düzeyde bir SEO çalışmasına ihtiyacı yoktur. Geniş çaplı bir SEO çalışması gerek süresi gerekse de kullanılacak araçlar bakımından maliyet yükü demektir ve müşterilere daha kısa sürede ulaşmayı zorlaştıracaktır.

Firmanın hedefi, Tekirdağ’ın farklı ilçelerindeki halı yıkama ihtiyacı olan müşterilere ulaşmak olduğu için lokasyon odağında arama motoru optimizasyonu çalışmaları yürütmek çok daha faydalı olacaktır.

Farklı sektörlerde hizmetler sunan ve önceliği hizmet verdikleri lokasyonlardaki müşteri adayları olan işletmeler için en iyi dijital pazarlama ve yeni müşteriler kazanma çözümü yerel SEO teknikleri uygulamak olacaktır.

Firmanın bu noktada bu bölgedeki potansiyel müşterilerin dikkatini çekecek türden optimizasyon çalışmalarının uzman desteği ve oluşturulan plan dahilinde yürütmesi gerekir. Google ve Yandex arama motorlarına işletme kaydının yapılması, mobil cihazlardan da sorunsuz bir şekilde görüntülenen firma web sitesinin hazırlanması, sosyal medya hesaplarının aktif olarak kullanımı, paylaşımlarda konum belirtme, firmanın faaliyet gösterdiği bölgedeki yerel medyada görünür olmak ve kaliteli içerikler üreterek tüketicileri çekmek yapılacak çalışmaların başlıcalarıdır.

Yereldeki tüketicilere internet üzerinden hızlı ve rakiplerine oranla daha kolay ulaşmak isteyen işletmelerin kullanacakları anahtar kelimeleri ve kelime gruplarını önceden belirlemesi ve bu kelimeler odağında çalışmalara başlaması nokta atışı yapmak açısından önemli bir husustur.

Bu noktada yerel SEO çalışmaları konusunda faydalı çalışmalar yürütmüş, referans sahibi SEO uzmanı ya da SEO danışmanlık firmaları ile işbirliği yapmak ve birlikte dijital pazarlama planı oluşturmak faydalı olacaktır.