Yeni torba yasa geliyor

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ekonomi ağırlıklı yeni bir torba yasanın ayrıntılarını açıkladı. Muş’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: VARLIK BARIŞI 6 AY DAHA UZUYOR İlgili Haber Rekor seviyede azaldı Varlık Barışı’nı 6 ay daha (31 Aralık 2019’a kadar) uzatmayı teklif ediyoruz. YEDEK AKÇENİN YÜZDE 10 AYRILMASI İÇİN TEKLİF Merkez Bankası’nın kanununda değişikliğe gidiyoruz. Yedek […]

 Yeni torba yasa geliyor

08.07.2019 - 19:53

Güncelleme : 08.07.2019 - 19:53

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ekonomi ağırlıklı yeni bir torba yasanın ayrıntılarını açıkladı.

Muş’un açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

VARLIK BARIŞI 6 AY DAHA UZUYOR

Varlık Barışı’nı 6 ay daha (31 Aralık 2019’a kadar) uzatmayı teklif ediyoruz.

YEDEK AKÇENİN YÜZDE 10 AYRILMASI İÇİN TEKLİF

Merkez Bankası’nın kanununda değişikliğe gidiyoruz. Yedek akçe olarak ayrılan oranları Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale getiriyoruz. Yüzde 10 olarak yedek akçenin ayrılmasını teklif ediyoruz.

YURTDIŞI ÇIKIŞ HARCI 50 TL’YE ÇIKIYOR

Yurtdışına çıkış harcının 15 TL’den 50’ye çıkarılmasını teklif ediyoruz.

KLONLANMIŞ IMEI TELEFONLAR 4 AYDA KAPATILACAK

Yurda farklı şekilde sunulmuş, klonlanmış IMEI ile kullanılan telefonlar 4 ay içinde kapatılacak. Telefonların sisteme dahil olması için bir yıl içinde 250 TL yatırılması halinde sisteme entegre edilecek. Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra yurda sokulan klonlanmış IMEI’ye sahip telefonlar hiçbir şekilde iletişime açılmayacak.

İSTANBUL YAKLAŞIMI BENZERİ YENİDEN BORÇ YAPILANDIRMA

Mali sistemde bulunan firmaların borçlarının yapılandırılması için bir düzenleme getiriyoruz. Geçmiş dönemde İstanbul Yaklaşımı olarak yapılan buna benzer bir sistem kurulmasını öngörüyoruz.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın