YATIRIMCILAR İÇİN VİZE:  AMERİKA E2 VİZE YATIRIMCI VİZESİ

  Anlaşma gereği, Tüccar ve Yatırımcı olarak Amerika Birleşik Devletlerinden E2 yatırımcı vizesi almak mümkündür. Amerika Birleşik Devletleri ile bir anlaşma imzalamış ülkelerden bireysel yatırımcılar veya yatırım şirketleri için ayrılmış, Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki göçmen olmayan bir vize kategorisidir. Yatırım, turizm, bilgi teknolojisi, pazarlama vb. dahil olmak üzere herhangi bir endüstride veya işletmede yapılabilir. E2 yatırımcı […]

 YATIRIMCILAR İÇİN VİZE:  AMERİKA E2 VİZE YATIRIMCI VİZESİ

28.09.2021 - 9:06

Güncelleme : 23.09.2021 - 9:07

 

Anlaşma gereği, Tüccar ve Yatırımcı olarak Amerika Birleşik Devletlerinden E2 yatırımcı vizesi almak mümkündür. Amerika Birleşik Devletleri ile bir anlaşma imzalamış ülkelerden bireysel yatırımcılar veya yatırım şirketleri için ayrılmış, Amerika Birleşik Devletleri‘ndeki göçmen olmayan bir vize kategorisidir. Yatırım, turizm, bilgi teknolojisi, pazarlama vb. dahil olmak üzere herhangi bir endüstride veya işletmede yapılabilir.

E2 yatırımcı vizesinin aşağıdaki gibi bazı uygunluk şartları vardır:

E2 yatırımcı vizesine hak kazanabilmek için yerine getirilmesi gereken çeşitli gereksinimler vardır, bunlara aşağıdakiler dahildir:

1.Bireysel yatırımcı olarak, Amerika Birleşik Devletleri ile yatırım anlaşması imzalamış bir ülkenin vatandaşı veya vatandaşı olmalısınız.

2.Başvuru sahibi bir firma ise, dikkate alınabilmesi için bir anlaşmalı yatırım ülkesinde kurmuş olduğu firma veya yatırımın en az %50’sine sahip olması gerekir.

3.E2 vizesine hak kazanabilmek için bir şirketin çalışanının anlaşmalı bir yatırım ülkesinin vatandaşı olması gerekmektedir, yönetim veya yönetici rolü veya uzmanlık bilgisi gerektiren bir iş (temel çalışan). Yatırımcı (bir şahıs veya bir şirket), mevcut veya yeni bir girişim olsun, meşru bir firmaya önemli miktarda sermaye yatırma niyetinde olmalıdır.

4.Meşru bir firma, yasal olarak iş yapan, ürün üreten veya hizmet sağlayan ve kârlı olan bir firmadır. Bu durumda Amerika E2 yatırımcı vizesi almaya çalışan yatırımcı (birey veya şirket), firmanın sadece geçimini sağlamak için ihtiyaç duyduğundan daha fazla kar yarattığından ve bunun bir geri dönüşümü olduğundan emin olmalıdır. Ancak, yeni işletmeler, faaliyete geçtikleri ilk beş yıl için portföylerindeki kar şartının dışında tutulurlar, ancak bu koşulu beş yıl içinde sağlamaları gerekir.

5.Yatırımcı (birey veya şirket), yatırımın bir sonucu olarak firmanın büyümesini görme arzusuyla motive edilmelidir. Vize başvurusu kabul edilene kadar, yatırımcı (kişi veya şirket) parayı bir banka hesabına veya üçüncü bir tarafa(tanıdığınız birisi olabilir) yatırmalıdır.

6.Yatırımcıların başka bir ülkede işleri bittikten sonra kendi ülkelerine dönme amacına sahip olmaları esastır. Yukarıda listelenen tüm gereksinimleri karşılıyorsanız, E2 yatırımcı vizesine hak kazanırsınız ve başvuru hakkına sahipsiniz demektir. Başvuru yapmış olmanız otomatik olarak vize alacağınız anlamına gelmez. Amerika Birleşik Devletleri‘ne girebilmeniz için Amerika vize başvurusunun kabul edilmesi gerekir; ancak giriş kapısındaki göçmenlik görevlileri, giriş izninizin olup olmadığına verilecek evrak ve onaya bağlı karar verecektir.

Buna karşılık, bu koşullara uymadığınız halde yine de E2 vizesine başvurursanız, reddedilme tehlikesiyle karşı karşıya kalırsınız. Genel bir kural olarak, Amerika yatırımcı rehberi olacak nitelikte bir kararla yatırımcıların mevcut bir firmaya veya yeni bir işletmeye 100.000 ila 200.000 ABD Doları arasında bir yatırım yapmaları önerilir, ancak belirli durumlarda daha az yatırım uygun olabilir. Ayrıca, yatırımın en az 3 ila 4 kişilik bir istihdam artışına yol açacağı varsayılmaktadır genel itibariyle istatistiklerin belirttiği durum budur.