Yaprak Salamurası Yapma Yöntemi

    Salamura yapmak için kolları sıvayan ev hanımları, Türk mutfağına meraklı kadınlar ve erkekler, sizde harika bir şekilde teknikleri öğrenerek kendinize, sevdiklerinize veya kışa hazırlık yapmak için üzüm yapraklarını dalından kopararak harika bir lezzet ile salamura yaprak haline getirip kışın kullanmak mı istiyorsunuz? Bunun için yapabileceğiniz en önemli şey, elbette tuzlu şekilde yaprak salamurasını […]

 Yaprak Salamurası Yapma Yöntemi

17.05.2021 - 11:55

Güncelleme : 17.05.2021 - 11:55

 

 

Salamura yapmak için kolları sıvayan ev hanımları, Türk mutfağına meraklı kadınlar ve erkekler, sizde harika bir şekilde teknikleri öğrenerek kendinize, sevdiklerinize veya kışa hazırlık yapmak için üzüm yapraklarını dalından kopararak harika bir lezzet ile salamura yaprak haline getirip kışın kullanmak mı istiyorsunuz? Bunun için yapabileceğiniz en önemli şey, elbette tuzlu şekilde yaprak salamurasını en iyi şekilde korunması adına bidonlara doldurmak olacaktır.

 

Günümüzde bununla ilgili olarak hem lezzetli hem de dayanıklı bir hale getirmek adına vakumlu paketlerle beraber yerleştirerek istediğiniz gibi taze yapraklarınızı kullanabilir ve özel salamura tekniğiyle beraber aylarca saklı bidonlarda tazeliğini hala ilk günkü gibi koruyacak olan bu canlı yeşil rengiyle beraber yumuşak dokusunu korumuş olursunuz. Yaprak salamurası çeşitleriyle beraber dilediğiniz her türlü yaprak yemeklerinde de istediğiniz her şey yapabilir ve nefis yemeklere de bu sayede ulaşabilirsiniz.

 

Gerek Türk mutfağına hakim olmanızla gerekse de pek özel bir şey yapmadan da çok güzel yemeklerde harikaları yaratan yaprak salamurasıyla beraber nefis yemeklerde siz de baş yapımcı olun. Bunun için hem salamurasını kendiniz yaparak öğrenin hem de kışın olduğunda yaprak sarma noktasında da harikalar yaratın.

 

Çok sevdiğiniz ailenizi evinize davet ederken yemek sürpriziyle onları mutlu etmek istiyorsanız harika yemeklerinizle beraber şov yapabilirsiniz. İşte bu aşamada aslında yaprak sarmaları gibi lezzetli yemekler gerek sofralarda nefis bir şekilde ön plana çıkarken gerekse de canınız çektiğinde lezzetli bir yaprak sarması yapmak istediğinizde yaprak salamurası nasıl yapılır konusu gerçekten de çok daha dikkat çeken ve ön plana çıkan bir durum oluyor.

 

Günümüz şartları içerisinde salamura yaprak ile beraber hem zeytinyağlı yemekler hem de istediğiniz zamanlarda etli yemekler yapabilirsiniz. Yaprakların tuzundan arındıracağınız şekilde kaynar suda bir süre bekletip yumuşamasını bekler, tuzlu halinin arındırılmasını sağlar ve asma yaprak pilavlarından tutun da enginar dolmalarına kadar çeşitli birçok yemeklerde de ağız tadıyla harika işler başarabilirsiniz.

 

Sofralarınızın daha güzel ve harikulade bir lezzete sahip olmasını sağlamak için sizlerde asma yapraklarınızı mevsimi geldiğinde taze bir şekilde dalından kendiniz toplar ya da satın alarak bunu salamura yaprak yapabilirsiniz.