Xiaomi Mi Pad Avrupa’da Yasaklanıyor!

Apple şirketi, iPad'e benzediği için Xiaomi'ye Mi Pad'den dolayı açtığı davayı kazandı. Xiaomi Mi Pad, Avrupa'da yasaklanmak üzere.

 Xiaomi Mi Pad Avrupa’da Yasaklanıyor!

07.12.2017 - 16:06

Güncelleme : 07.12.2017 - 16:06

Apple şirketi, iPad’e benzediği için Xiaomi’ye Mi Pad’den dolayı açtığı davayı kazandı. Xiaomi Mi Pad, Avrupa’da yasaklanmak üzere.

Çin’in yükselen yıldızı Xiaomi, gelişme sürecinde büyük firmaların cihazlarının tasarımlarından ilham almış ve bu yüzden çok eleştirilmişti. Kendi çizgisini oluşturan Xiaomi, geçmişte yaptığı bir esinlenmeden dolayı davalık olmuştu. Xiaomi, Mi Pad adını verdiği tableti, tasarım ve isimlendirme açısından Apple’ın iPad’ine çok benziyordu. Apple, bu yüzden 2014 yılında Xiaomi’ye dava açmıştı.

Yaklaşık 3 yıldır süren dava bugün sonuçlandı. AB telif hakkı ofisi, Apple’ı haklı buldu ve Xiaomi Mi Pad’in Avrupa’da satışını yasakladı. Xiaomi Mi Pad’in Em Ay Ped diye telaffuz edilmesinden ve tasarımsal açıdan çok benzer olmasından dolayı alınan bu kararın, bu kadar geç alınması Xiaomi için bir önem teşkil etmiyor.

4. yılına girecek olan Xiaomi Mi Pad donanımsal açıdan artık eski kaldığı için satış rakamlarında bir durağanlık meydana gelmişti. Çin gibi uygun fiyatlı tabletlerin rağbet gördüğü ülkelerde Xiaomi Mi Pad’in satışı yine devam edecek. Bu yüzden Xiaomi’nin pek bir kaybı bulunmuyor diyebiliriz.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın