Xiaomi kurucu ortağı son durumu?

Yaşanan ayrılığın ardından Lei Jun‘un görevlerini, Redmi’nin lideri Lu Weibing devralacak. Bu ayrılığın diğer yansımaları şöyle olacak: Eski başkan Lin Bin, Xiaomi Başkan Yardımcılığı, eski CFO Zhou Capital ise Uluslararası Ticaret Başkanlığı rollerini üstlenecek. Yaşanan bu değişimin, şirketini gelecek planlamasına nasıl etki edeceğini şimdiden öngörmek zor. Ancak, Xiaomi ile yollarını ayıran Lei Jun, bu konuyu […]

 Xiaomi kurucu ortağı son durumu?

02.12.2019 - 19:37

Güncelleme : 02.12.2019 - 19:37

Yaşanan ayrılığın ardından Lei Jun‘un görevlerini, Redmi’nin lideri Lu Weibing devralacak. Bu ayrılığın diğer yansımaları şöyle olacak:

Eski başkan Lin Bin, Xiaomi Başkan Yardımcılığı, eski CFO Zhou Capital ise Uluslararası Ticaret Başkanlığı rollerini üstlenecek.

Yaşanan bu değişimin, şirketini gelecek planlamasına nasıl etki edeceğini şimdiden öngörmek zor. Ancak, Xiaomi ile yollarını ayıran Lei Jun, bu konuyu ele alarak bir istifa mektubu yazdı.

Lei Jun istifa etti
İstifa mektubunda Lei Jun işten ayrılma isteğini oldukça zarif bir şekilde ifade etti. Şirketten ayrılan yönetici yazısında gelecek yılın, Xiaomi için oldukça önemli olduğuna dikkat çekti. Daha güçlü grup ve yönetici kadrosuna ihtiyaç olduğunu belirten Jun, bunun için inovasyonu sürdürmek gerektiğinin altını çizdi. Ayrıca Jun, önümüzdeki yılın özellikle 5G açısından büyük önem taşıdığını da vurguladı.

Markanın gelirleri son dönemde azalıyor
Firma yöneticisi ve aynı zamanda kurucu ortağı olan Jun‘un istifa sebeplerinden biri olarak tahmin edilen durum şirketin kazançlarındaki gerileme. Yılın üçüncü çeyreğinde Çin pazarındaki yavaşlama nedeniyle Xiaomi’nin akıllı telefondan elde ettiği gelir yüzde 7.8 azaldı. Bir analiz firmasının raporundan alınan bilgiye göre de şirketin pazar payı geçen yıl yüzde 13.1’ken bu yıl yüzde 9’a düştü.