WWDC 2019 etkinliğinde neler tanıtacak?

Genelde yazılım odaklı gerçekleştirilen bu etkinlikte, bu yıl bazı yeni donanımlar da lanse edilebilir. Peki WWDC 2019‘da görmeyi beklediğimiz yazılımlar ve donanımlar neler? WWDC 2019: iOS 13 iOS 13 ile birlikte iOS cihazlardaki Sağlık ve Anımsatıcılar uygulaması en güncel haline kavuşacak. Sağlık uygulamasında Günlük Rapor ismi verilen bir sekme karşımıza çıkacak. Buradan günlük aktiviteler detaylı […]

 WWDC 2019 etkinliğinde neler tanıtacak?

08.05.2019 - 20:31

Güncelleme : 08.05.2019 - 20:31

Genelde yazılım odaklı gerçekleştirilen bu etkinlikte, bu yıl bazı yeni donanımlar da lanse edilebilir. Peki WWDC 2019‘da görmeyi beklediğimiz yazılımlar ve donanımlar neler?

WWDC 2019: iOS 13
iOS 13 ile birlikte iOS cihazlardaki Sağlık ve Anımsatıcılar uygulaması en güncel haline kavuşacak. Sağlık uygulamasında Günlük Rapor ismi verilen bir sekme karşımıza çıkacak. Buradan günlük aktiviteler detaylı bir şekilde görülecek.

Anımsatıcı uygulaması da yeni bir tasarımla karşımıza çıkacak. Ayrıca tahmin edildiği gibi yeni işletim sistemi ile hatalar giderilecek ve performans iyileştirmeleri yapılacak.

Mail uygulamasında belirli kişilerden gelen e-postaları engelleme özelliği ve daha kolay kullanılabilir bir klasörleme özelliği de yeni işletim sistemiyle birlikte geliyor.

Haritalar uygulamasında ev ve iş yeri adresi gibi sık kullanılan konumlar daha kolay ayarlanacak böylece istenilen lokasyona ulaşmak için daha kolay adres alınabilecek. Fotoğraf ekleme özelliği ile birlikte gruplandırma yeteneği geliştiriliyor.

Arkadaş Bul ve iPhone’umu Bul uygulamaları tek çatı altında kullanılabilir hale getirilecek. Hali hazırda sadece Apple cihazlarının konumunu görebildiğimiz uygulama, iOS 13 ile eklenen bütün cihazların takibine olanak sağlayacak.

Bunun yanı sıra iOS 13‘te daha sade ve daha şık bir widget ekranının bizleri karşılaması bekleniyor. Arayüz tarafındaki animasyonlarda da bazı değişiklikler söz konusu olacak.


Apple’ın adeti bozmadan bu sene de MacOS’un yeni sürümünü lanse etmesi bekleniyor. WWDC 2019’da görmeyi beklediğimiz macOS 10.15 sürümü, özellikle Apple ekosistemi tarafındaki önemli geliştirmeleri beraberinde getiriyor.

macOS Mojave‘nin sürümlerinden biri olacak bu 10.15 sürümünde iOS ve macOS arasındaki iletişim daha da iyileştirilecek. iPhone ya da iPad’inizden Mac’inize -ya da tam tersi- daha kolay veri aktarımı yapabileceksiniz.

Ayrıca bu güncelleme ile birlikte Mac’lerdeki arayüz tasarımına ufak tefek makyajların yapılması da beklentiler arasında yer alıyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın