WordPress Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bir web sitesi açmayı aklınıza koymuş iseniz internette mutlaka WordPress terimi ile karşılaşmışsınızdır. Web sitesi açmak için birçok yöntem bulunmaktadır ancak bu iş ile ilgilenen kişiler genellikle WordPress önermektedir. Peki, tam olarak WordPress nedir? WordPress hangi sitelerde kullanılır? WordPress, açık kaynak kodlu, PHP ile kodlanmış bir içerik yönetim sistemidir. WordPress ile hazır bir web sitesi […]

 WordPress Nedir? Nerelerde Kullanılır?

29.03.2020 - 13:57

Güncelleme : 29.03.2020 - 13:57

Bir web sitesi açmayı aklınıza koymuş iseniz internette mutlaka WordPress terimi ile karşılaşmışsınızdır. Web sitesi açmak için birçok yöntem bulunmaktadır ancak bu iş ile ilgilenen kişiler genellikle WordPress önermektedir. Peki, tam olarak WordPress nedir? WordPress hangi sitelerde kullanılır? WordPress, açık kaynak kodlu, PHP ile kodlanmış bir içerik yönetim sistemidir. WordPress ile hazır bir web sitesi kurabilir, ücretsiz temalar arasından istediğinizi seçerek anında yönetime başlayabilirsiniz. WordPress hemen her sitede kullanılabilir. Günümüzde bazı haber siteleri bile WordPress kullanmayı tercih etmektedir.

WordPress Hangi Sitelerde Kullanılır?

PHP ile kodlanmış özel bir yazılım kullanmanın WordPress’e göre avantajları olduğu gibi birçok dezavantajı da vardır. Bunlardaki en büyük etken, yazılımın ücretidir. Sıfırdan herhangi bir web sitesi için script yazdırmak istediğinizde, 6 haneli rakamları bulan ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz. Ancak WordPress, gereke güvenliği alındığı takdirde hem ücretsiz hem de kullanışlı bir sistemdir. Yani kısaca özetlemek gerekir ise;

  • Haber sitelerinde,
  • Kişisel sayfalar ve blog sitelerinde,
  • Özel yazılımlarda,
  • İlan sitelerinde,
  • E-Ticaret sitelerinde kullanabilirsiniz.

WordPress Güvenliği Nasıl Sağlanır?

WordPress açık kaynak kodlu bir yazılımdır. Bu nedenden dolayı her sistem gibi bu da gereken önlemler alınmaz ise hack ile karşı karşıya kalınabilir. WordPress güvenliği nasıl sağlanır sorusunun en net cevabını phpkod.com web sitesinde bulabilirsiniz. PHP alanında uzman bir kişinin yazdığı içerikler doğrultusunda, WordPress başta olmak üzere birçok alanda bilgilendirici makalelere erişebilirsiniz.

WordPress güvenliği sağlamak için sunucu tarafında kapatmanız gereken bazı açıklar olabilir. Bu açıklar kapatılmadığı takdirde sitenize hacklink diye tabir edilen zararlı linkler eklenebilir, çalınma boyutuna kadar gidebilir. WordPress güvenlik açıkları hakkında yazılan makalede sadece sunucu safındaki açıklardan değil aynı zamanda admin panelinde de kontrol edilmesi gereken noktalardan bahsedilmektedir. Phpkod.com üzerinden sunucu yönetimi, web tasarım, php gibi konularda bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yüzden phpkod.com’u takip ederek konu WordPress güvenliği başta olmak üzere site hakkında her bilgiye erişebilirsiniz. WordPress güvenlik önlemleri, göz ardı edilmeyerek mutlaka alınması gereken tedbirler arasındadır.

office 2016