Windows 10 Format

Gerek işlevselliği gerek hızlılığıyla bizleri her zaman büyüleyen Windows 10 zaman geçtikçe bilgisayarınıza uygulamalar yükledikçe ağırlaşabilir, hantallaşabilir ve istemediğiniz sorunları ortaya çıkartabilir. Ama bu Windows 10’un sorunlu bir işletim sistemi olduğu anlamına gelmez. Tamamen yüklediğiniz uygulamalardan dolayı, bilgisayarınıza girmiş kötü yazılımlardan dolayı bilgisayarınız ağırlaşır. Bugün sizlere bilgisayarınızın ağırlaşması sonrasında Windows 10 format işleminin nasıl olacağını […]

 Windows 10 Format

10.02.2021 - 11:55

Güncelleme : 10.02.2021 - 11:55

Gerek işlevselliği gerek hızlılığıyla bizleri her zaman büyüleyen Windows 10 zaman geçtikçe bilgisayarınıza uygulamalar yükledikçe ağırlaşabilir, hantallaşabilir ve istemediğiniz sorunları ortaya çıkartabilir. Ama bu Windows 10’un sorunlu bir işletim sistemi olduğu anlamına gelmez. Tamamen yüklediğiniz uygulamalardan dolayı, bilgisayarınıza girmiş kötü yazılımlardan dolayı bilgisayarınız ağırlaşır. Bugün sizlere bilgisayarınızın ağırlaşması sonrasında Windows 10 format işleminin nasıl olacağını detaylı bir şekilde anlatacağız.

Windows 10 Format Atma

Her işletim sisteminde ve bilgisayarda olduğu gibi Windows 10’da da zaman zaman format işlemine ihtiyaç duyulabilir. Bu gayet normal ve kabul edilebilir bir durumdur. Windows 10’a isterseniz usb ile isterseniz cd ile isterseniz de usb olmadan ve cd olmadan format atabilirsiniz. Bu tamamen sizin isteğinize bağlı. Fakat burada önemli olan nokta; ‘’Windows 10’a usb’siz cd’siz nasıl format atılabileceğidir.’’ İnternet üzerinde bu konu hakkında çok fazla detaylı bilgi bulamayabilirsiniz ama artık bu konu hakkında en detaylı bilgiyi burada bizim sitemizde bulabileceksiniz. Sizler için bu konuyu derinlemesine araştırıp bilgisayarınızı usb’siz, cd’siz nasıl formatlayabileceğinizi öğrendik. En iyi şekilde de sizlere şimdi anlatacağız. Anlatacağımız işlem sadece Windows 10’larda geçerli olan işlemdir. Diğer işletim sistemlerinde yazacağınız ve yapacağınız şeyler tepki vermeyebilir.

Komut İle Formatlama

Bilgisayarınızı sıfırlamanın 2 türlü yolu vardır. Birisi bilgisayar üzerinden komut yazmadan ayarlar bölümünü kullanarak sıfırlama ve yenileme işlemidir. Bir diğeri de bahsedildiği gibi komutlar yöntemi ile hızlı bir şekilde sıfırlamadır. Bu sıfırlama işlemini yaparken karşınıza ek olarak birde ‘’yenileme’’ işlemi çıkacaktır. Biz yenileme işlemiyle ilgilenmeyecek direk olarak ‘’sıfırlama’’ işlemine yöneleceğiniz. Şimdi gelin hem ayarlar bölümünden nasıl sıfırlanacağını hem de komut ile nasıl format atılacağını sizlere detaylı olarak aktaralım.

İlk Yöntem İle Sıfırlama ve Yenileme İşlemi Yapma

  • Bilgisayarınızın ayarlar bölümüne girin. Karşınıza çıkan ekrandan güncelleme ve güvenlik kategorisini seçin. Tekrar karşınıza çıkacak olan ekrandan kurtarma bölümüne girin ve son olarak bilgisayarı sıfırla diyerek sıfırlama işlemini başlatın.

Bir Diğer Yöntem: Komut ile Format Atma

  • Aynı şekilde bilgisayarınızın başlat menüsüne tıklayın.
  • Başlat bölümü açıldıktan sonra arama kutusu içerisine ‘’cmd’’ yazın.
  • Cmd yazdıktan sonra karşınıza çıkacak olan ‘’komut istemi’’ programına sağ tık yaparak ‘’yönetici olarak çalıştır’’ seçeneği ile programı çalıştırın.
  • Komut istemi programı açıldıktan sonra açılan pencere içersiine ‘’systemreset’’ yazalım.
  • Systemreset yazıldıktan sonra karşınıza birkaç ekran daha çıkacaktır. Bu ekranlar üzerinden ilk seçeneği ‘’her şeyi kaldır’’ seçeneğini işaretleyin. Daha sonra ‘’sıfırla’’ butonuna basarak formatlama işlemini başlatın.

Bu şekilde Windows 10 cihazınızı istediğiniz gibi formatlayabilirsiniz. Bu formatlama ardından bilgisayarınız ilk gün elinize nasıl ulaştıysa o şekilde yeniden kullanıma hazır olacaktır. Bilgisayarınızın sıfırlama ve yenileme işlemlerini tam olarak tamamlanmasını sağlayacak süre 20 veya 30 dakikadır. 20 veya 30 dakika içerisinde tüm bilgisayarınızı sıfırlayıp Windows kendisini yeniden başlatacaktır. Yeniden başlatılan Windows 10’un içerisinde hiçbir ek dosya olmayacaktır. Yani sistemin ham hali karşınıza çıkacaktır. Sıfırlama işlemi bitirilip bilgisayarınız yeniden başlatıldığında hemen istediğiniz uygulamaları yeniden yükleyebilirsiniz. Bilgisayarınızı bu süreçten daha dikkatli kullanmanızı öneririz. İnternette gördüğünüz her programı indirmeyin veya kullanmaya çalışmayın. Güvenmediğiniz sitelere girmeyin ve o sitelerden alışveriş yapmayın. Bu işlemleri tekrar tekrar yaparsanız en sonunda siz istemediğiniz halde birileri kredi kartı bilgilerinize, kişisel bilgilerinize daha kişisel fotoğraflarınıza kadar her bir şeyinize ulaşabilirler. O yüzden internette dolaşırken çok daha dikkatli olmalısınız.

Windows 10’u orijinal ve güvenilir bir şekilde satın almak isterseniz enucuzlisans.com internet sitesini kullanabilirsiniz. Sadece Windows 10 değil daha birçok Microsoft ürününe sitemizde yer veriyoruz. Sizlere sağlayacağımız ve hizmetini sunacağımız ürünlerin birçoğunda 7/24 destek hizmeti garantisini verdiğimizi de hatırlatmak isteriz. Yukarıda da söylediğimiz gibi bilmediğiniz ve ne olduğu belli olmayan siteler üzerinden alışveriş yapmayın. Misal yeni bir Windows 10 ürün anahtarı satın almak istiyorsanız herkes tarafından bilinen ve Google tarafından güvenilir olarak işaretlenen sitemizden sipariş verebilirsiniz. Diğer sitelerde belki de ürünler çalıntı olacak belki de daha öncesinde bir çok kez kopyalanmış ürün olarak sizlere teslim edilecek. Bu gibi durumların önüne geçmek için lütfen dediklerimize mutlaka kulak verin.