VPN Uygulamaları O Ülkede App Store’dan Kaldırıldı

Geçtiğimiz haftalarda Çin’in ülkedeki VPN ve Proxy servislerini yasaklamasının ardından bir hamle de Apple’dan geldi. İnternet üzerinde sörf yaparken sanal kimlikleri gizlemeye yarayan VPN ve Proxy servislerini yasaklayan Çin Hükümeti, bu servisleri kullanmak isteyen kişi ya da şirketlerin hükümete başvurması gerektiğini açıklamıştı. Tüm dünyada internet üzerindeki engelleri aşmak için kullanılan bu servislerin yasaklanması tepkilere neden […]

 VPN Uygulamaları O Ülkede App Store’dan Kaldırıldı

31.07.2017 - 16:59

Güncelleme : 31.07.2017 - 16:59

Geçtiğimiz haftalarda Çin’in ülkedeki VPN ve Proxy servislerini yasaklamasının ardından bir hamle de Apple’dan geldi.

İnternet üzerinde sörf yaparken sanal kimlikleri gizlemeye yarayan VPN ve Proxy servislerini yasaklayan Çin Hükümeti, bu servisleri kullanmak isteyen kişi ya da şirketlerin hükümete başvurması gerektiğini açıklamıştı. Tüm dünyada internet üzerindeki engelleri aşmak için kullanılan bu servislerin yasaklanması tepkilere neden olsa da Çin Hükümeti geri adım atmamış ve kararını uygulamaya koymuştu. Kararın uygulanmaya koyulmasının ardından Apple’ın uygulama marketi App Store’daki Çince VPN uygulamaları da kaldırıldı.

Google Play Store’a zaten erişim olmadığı ülkede App Store’daki VPN uygulamalarının kaldırılmasıyla ilgili bir açıklama geldi. Apple’ın bulunduğu ülkenin yasal gereksinimlerine uyduğu ve uygulamanın sadece Çin App Store’dan silindiği belirtilirken diğer ülkelere  VPN uygulamalarının açık olduğu ifade edildi.

Çin’deki ucuz iş gücü ve yatırım kolaylığını kaybetmek istemeyen Apple, Çin Hükümetinin bu kararına uyarken, ülkede açmayı planladığı veri merkezinin bu kararı almasında önemli rol oynadığı iddia edildi.

Çin’in ardından Rusya’nın da VPN’i yasaklaması, Apple’ın Rusya’daki VPN ve proxy uygulamalarını ne zaman kaldıracağı sorularının sorulmasına neden oldu.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın