Veri Kurtarma

Her gün kullandığımız cep telefonu, laptop ya da bilgisayarlar; yaptığımız ya da eklediğimiz bütün bilgiler için bir veri deposudur. Bu cihazlarda; bilerek ya da bilmeyerek tuttuğumuz bilgilere, yani verilere bir kaç örnek vermek gerekirse; çekilen fotoğraflar, email ya da diğer uygulamalardan yapılan yazışmalar, notlar, sunum ya da çalışma not ve dokümanları ilk akla gelenlerdir. Veri […]

 Veri Kurtarma

03.11.2018 - 16:57

Güncelleme : 03.11.2018 - 16:57

Her gün kullandığımız cep telefonu, laptop ya da bilgisayarlar; yaptığımız ya da eklediğimiz bütün bilgiler için bir veri deposudur. Bu cihazlarda; bilerek ya da bilmeyerek tuttuğumuz bilgilere, yani verilere bir kaç örnek vermek gerekirse; çekilen fotoğraflar, email ya da diğer uygulamalardan yapılan yazışmalar, notlar, sunum ya da çalışma not ve dokümanları ilk akla gelenlerdir.

Veri Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Silmek istemediğimiz ya da sürekli kullanma ihtiyacımız olan veriler;

  1. Kullanılan cihazların belleğinde,
  2. Harici disk olarak da ifade edilen, fiziki olarak da taşınabilen harici bilgi depolama cihazlarında,
  3. Cloud ya da bulut adı verilen ve bugün pek çok servis sağlayıcının sunduğu; serverlar üzerinde saklanabilir ve ihtiyaç duyulduğunda ulaşılabilir.

Cihazlarımızda Veri Tutmalı mı?

Kullandığımız cihazlar; eğer biz müdahale etmezsek zaten tüm verileri kapasiteleri ölçeğinde tutarlar. Bazen bunları gözden geçirip gereksiz olanları sileriz. Ama bazı bilgi ya da kayıtlar daha önemli olabilir ve bunları güvenli şekilde saklamak da isteyebiliriz. Ancak bunların cihazlarımızda kalmasının en büyük riski; karşılaşabileceğimiz cihaz arızalarıdır. Böyle bir durumda; cihazın fonksiyonlarında görülebilecek sorunlar dışında, kayıtlı bilgilere ulaşmak da imkansız hale gelebilir.

Cihaz Sorunlarında Veri Kurtarma

Cihaz arızası ya da farklı nedenlerle verilere ulaşılamaması durumunda; veri kurtarma program ya da yazılımları kullanılmaktadır. Bu program ya da uygulamalar sayesinde; cihaz belleği, USB belleği ve ek hafıza kartları gibi depolama araçlarından veriler kurtarılabilir. Bu uygulamalar içinde en kolay kullanıma sahip program olarak; EaseUS Data Recoverry Wizard karşımıza çıkmaktadır. Veri kurtarma konusunda herhangi bir bilgiye gerek kalmadan, tüm işlemler bu uygulama tarafından kolaylıkla yapılabilmektedir. Tek yapılması gereken; ilgili klasör ya da sürücüyü seçmek. Bu seçim sonrasında program, kurtarma işlemini hızlıca yapmaktadır. Böylece kurtarılmış verilerde seçim yapılarak istenen bilgiler kolaylıkla geri kazanılabilmekte.

EaseUS Data Recovery Wizard Ücretsiz İndirin

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın