Uzaya SpaceX Robot Gönderiyor

SpaceX destek görevi kapsamında, yapay zekalı bir robotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilecek. Robotun uzay görevlerinde astronotlara yardım etmesi ve çeşitli deneylerde kullanılması amaçlanıyor. Teknoloji devlerinden Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Alman Havacılık merkezi ortaklığında yeni bir yapay zekalı robot projesine başladı. Geliştirilecek CIMON isimli robotun küre şeklinde ve uçabilir olarak tasarlandığı belirtiliyor. Uçarak gezebilecek ve […]

 Uzaya SpaceX Robot Gönderiyor

29.06.2018 - 13:52

Güncelleme : 29.06.2018 - 13:52

SpaceX destek görevi kapsamında, yapay zekalı bir robotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilecek. Robotun uzay görevlerinde astronotlara yardım etmesi ve çeşitli deneylerde kullanılması amaçlanıyor.
Teknoloji devlerinden Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Alman Havacılık merkezi ortaklığında yeni bir yapay zekalı robot projesine başladı. Geliştirilecek CIMON isimli robotun küre şeklinde ve uçabilir olarak tasarlandığı belirtiliyor. Uçarak gezebilecek ve konuşarak, sesli komutlara cevap verebilecek. Gövdesi Airbus, işlemcisi IBM tarafından geliştirilen robot, astronotların işlerini kolaylaştırması ve görevlerde astronotlara yardım etmesi planlanıyor.

Robot, yüzünün de bulunduğu ekrandan astronotlara, görevlerle ilgili talimatları gösterecek. Bu şekilde astronotların iki elini birden serbestçe kullanması sağlanacak. CIMON aynı zamanda deney prosedürlerini görüntüleyebilecek. ISS’ye gittikten sonra yapılacak testleri geçmesi halinde, uzay istasyonunun ses kontrollü veri tabanı olarak da çalışması planlanıyor.

Alman astronot Alexander Gerst, CIMON’un çeşitli deneylerde kullanılabileceğini ve ayrıca tıbbi deneylerde uçan bir kamera olarak kullanılabilecek. IBM, CIMON’un yapay zeka sesini astronot Gerst’in sesi ile eğittiklerini ve yapay zekanın Gerst’in komutlarına cevap verdiğini ifade etti. Yapay zekanın uzun uzay operasyonlarında kullanılıp kullanılmayacağı ise merak ediliyor.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın