Uçuk Stresten ve Yorgunluktan Çıkabilir

Halk arasında uçuk olarak tabir edilen ve genellikle dudak ve burun bölgesinde çıkan lezyonların asıl oluşma nedeni virüslerdir. Lezyonlar tam olarak oluşmadan önce batma, yanma, kaşınma, sızlanma ve yanma hissi meydana gelir. Uçuğun oluşmasına neden olan virüsler vücuda girip yerleştikten sonra kendisini göstermek için vücudun zayıf olduğu anlar bekler ve vücut direncinin düştüğü bir anda […]

 Uçuk Stresten ve Yorgunluktan Çıkabilir

01.08.2016 - 15:57

Güncelleme : 01.08.2016 - 15:57

Halk arasında uçuk olarak tabir edilen ve genellikle dudak ve burun bölgesinde çıkan lezyonların asıl oluşma nedeni virüslerdir. Lezyonlar tam olarak oluşmadan önce batma, yanma, kaşınma, sızlanma ve yanma hissi meydana gelir.

Uçuğun oluşmasına neden olan virüsler vücuda girip yerleştikten sonra kendisini göstermek için vücudun zayıf olduğu anlar bekler ve vücut direncinin düştüğü bir anda çoğalarak yayılırlar. Özellikle stres, depresyon, kabus görüp korkma gibi durumlarda ortaya çıkan uçuklar aşırı yorgunluk, güneşte fazla kalma gibi nedenlerden ötürü de çıkabilirler. Anemi hastalarında da sıklıkla uçuk görülebilir.

Uçuk virüsü bir yara gibi görünse de bulaşıcı bir hastalıktır. Uçuğu olan kişilerin bardak, yastık, havlu, çatal, kaşık gibi vücuduna, özellikle yüz bölgesine değen ürünlerin kullanılması uçuğun geçişini kolaylaştıran önemli etkenlerdendir. Uçuğun mikrop kapmaması ve yayılmaması için dokunulmaması gerektiğinin de altını çizmekte fayda var.

Uçuk çıktıktan sonra çeşitli kremlerle kaybolması ve kuruması sağlansa da deri içindeki virüsler varlığını sürdürmeye devam eder. Bu yüzden uçuğun kalıcı tedavisi için uzman bir hekime başvurulması gerekmektedir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın