Türk İşverenler Bu Vergilerden Muaflar

Son zamanlarda gerek devletin regülasyon getirmesi gerekse restoranların haklı serzenişleri ‘yemek kartı’ ifadesini sıklıkla duymamızı sağladı. Peki bu yemek kartları işletmeler ve çalışanlar açısından neden bu kadar önemli? İşte haberin detayları… Yemek Kartları Firmalara Vergi Tasarrufu & Muafiyeti Sunuyor Yemek kartı kullanmanın en önemli artısı tabi ki vergi tasarrufu yapmaktır. Çalışanlarına öğle yemekleri ücretlerini nakit […]

 Türk İşverenler Bu Vergilerden Muaflar

25.05.2019 - 15:18

Güncelleme : 25.05.2019 - 15:18

Son zamanlarda gerek devletin regülasyon getirmesi gerekse restoranların haklı serzenişleri ‘yemek kartı’ ifadesini sıklıkla duymamızı sağladı. Peki bu yemek kartları işletmeler ve çalışanlar açısından neden bu kadar önemli? İşte haberin detayları…

Yemek Kartları Firmalara Vergi Tasarrufu & Muafiyeti Sunuyor

Yemek kartı kullanmanın en önemli artısı tabi ki vergi tasarrufu yapmaktır. Çalışanlarına öğle yemekleri ücretlerini nakit vermek yerine yemek kartı ile veren işletmeler SGK İşçi Primi, SSK İşveren Hissesi, Damga Vergisi ve Gelir Vergisinden muaf olurlar. Böylece şirketler hatrı sayılır bir tasarruf elde ederler. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler için bu tip vergisel muafiyetler büyük önem arz eder.

Özellikle kobiler açısından bu vergi muafiyetleri büyük önem taşıyor. Zira ülkemizde yeni kurulan ve/veya büyümeye çalışan bir çok firma vergi yüklerine yenik düşüp erkenden iflas bayrağı çekebiliyor. Girişimci ruhu yüksek bir ülkede yemek kartı vergi tasarrufu gibi muafiyetlerin oldukça hızlı yayılması da aslında bu nedenle oluyor diyebiliriz.

İşverenler Bu sistemle Çalışanlarına Seçme Özgürlüğü Veriyor

Yemek kartı sistemi ile çalışanlarınızın yeme – içme özgürlüğünü sağlamış olursunuz. Bu da onları daha çok motive eder ve mutlu çalışanlarınız olur. Ayrıca bu sistem personellerinize verdiğiniz değeri göstermek için de doğru bir yöntemdir. Hatta öyle ki bir çok firmada yemek kartı bir firma değerlendirme ölçütü kabul edilmekte ve statü belirtisi olarak da değerlendirilmektedir.

Çalışan mutlu olursa işini daha keyifli yapar. O keyifli yaparsa işten alınan verim artar. Verim artarsa yönetim kademesi daha keyifle işe sarılır ve yatırımlarını arttırır. Aslında bu bir kelebek etkisi gibi artan bir verimlilik döngüsü diyebiliriz.

Adı Yemek Kartı Ama Aynı Zamanda Kafe, Büfe ve Marketlerde de Geçerli

Her ne kadar sistemin adı yemek kartı olsa da %8 KDV olan tüm ürünlerin harcamasını bu kartlar sayesinde yapabilirsiniz. Çalışanlarınız kimi zaman evinizin market alışverişini bu kartla yaparken kimi zaman da arkadaşlarıyla popüler kafeteryalarda hesaplarını ödeyebilirler. Sadece öğle yemeği ile kısıtlı kalmayan yemek kartı işlevleri ile herkes daha motive ve mutlu olur. Mutlu çalışanlar verimli işyerleri ve firmalar doğurur.

Avantajları saymakla bitiremediğimiz yemek kartı sistemini uçtan uca ele aldığınızda aslında ne kadar büyük bir iş kolu olduğunu göreceksiniz. Modern ülkelerde artık şirketlerin bu tip kapalı devre ve/veya açık devre kart kullanımına geçiyor olması da bu büyük iş kolunun en önemli göstergesi.

Yemek Kartı Firmalarını Karşılaştırıp Size En Uygun Olanı Tespit Edebilirsiniz

Firma sahiplerinin vergi tasarrufu gibi kaygılarla başlatıp daha sonra operasyonel kolaylık ve çalışan memnuniyeti gibi önemli konularla ilintilediği bu sisteme geçmek isterseniz tek yapmanız gereken hangi yemek kartı firmasının size uygun olduğunu tespit edebileceğiniz yemekkarti.net’ten başvuru yapmak.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın