Tıp Tarihinde Devir Açacak Ameliyat 2017’de!

Bilim kurgu ve robotik filmlere konu olan, günümüze kadar mevcut bilimle yapılması pek de mümkün olmayan kafa nakli 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilecek. Kulağa hiç de hoş gelmeyen ve yapılması imkansız gibi duran kafa naklini İtalyalı Doktor Sergio Canavero ekibiyle beraber gerçekleştirecek. Bu riskli ve zor ameliyatın yaklaşık 24 saat sürmesi beklenirken, Canavero başarılı olma olasılıklarının […]

 Tıp Tarihinde Devir Açacak Ameliyat 2017’de!

21.09.2016 - 23:36

Güncelleme : 21.09.2016 - 23:36

Bilim kurgu ve robotik filmlere konu olan, günümüze kadar mevcut bilimle yapılması pek de mümkün olmayan kafa nakli 2017 yılı içerisinde gerçekleştirilecek.

Kulağa hiç de hoş gelmeyen ve yapılması imkansız gibi duran kafa naklini İtalyalı Doktor Sergio Canavero ekibiyle beraber gerçekleştirecek. Bu riskli ve zor ameliyatın yaklaşık 24 saat sürmesi beklenirken, Canavero başarılı olma olasılıklarının %90 olduğunu dile getirerek zoru başaracaklarını belirtti. Bu zor ameliyata 100 kişilik bir ekiple girecek olan doktor Amerika ya da Çin’de uygun bir hastanede gerçekleştirecek.

Bu ameliyat için gönüllü olan Valery Spiridonov kalıtsal kas hastalığı nedeniyle tekerlekli sandalyeye mahkum bir şekilde yaşıyor ve vücudunda kafası hariç çok az yeri hareket ettirebiliyor. Yeni ölen bir erkekten alınacak vücuda Spiridonov’un kafası yerleştirilecek. Aşama aşama gerçekleşecek ameliyatın son aşamasında sinirler ve damarlar vücuda bağlanarak ameliyat o noktaya kadar başarılı geçmiş ise hasta 10-15 gün komada tutularak vücudun tam adaptasyonu sağlanacak.

Daha sonra nakil yapılan hasta, birkaç hafta boyunca komada tutulacak. Bu esnada omurilik vücuda iyice yerleşecek.

Doktor Canavero’nun bu girişimi Tıp dünyasının büyük kesimi tarafından hayalden ibaret olarak yorumlanırken, doktor ve hastası ameliyattan vazgeçmeyecek gibi görünüyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın