Tıkanıklık Neden Olur?

Binaların atık sularının toplandığı kanalizasyon sistemleri ne kadar dayanıklı biçimde yapılırsa yapılsın, kullanım hatası sebepleriyle bazı sıkıntılar oluşabiliyor. Bu gibi durumlardan kurtulmak için birçok yöntem bulunmakla beraber, Kanal ve tıkanıklık açıcı makinalar kullanılarak da bu sorununuza kesin ve etkili bir çözüm olabilir. Ancak bu yöntemin etkili bir biçimde kullanılabilmesi için, Kanallar neden tıkanır sorusunun cevabını […]

 Tıkanıklık Neden Olur?

18.02.2021 - 12:31

Güncelleme : 18.02.2021 - 12:31

Binaların atık sularının toplandığı kanalizasyon sistemleri ne kadar dayanıklı biçimde yapılırsa yapılsın, kullanım hatası sebepleriyle bazı sıkıntılar oluşabiliyor. Bu gibi durumlardan kurtulmak için birçok yöntem bulunmakla beraber, Kanal ve tıkanıklık açıcı makinalar kullanılarak da bu sorununuza kesin ve etkili bir çözüm olabilir. Ancak bu yöntemin etkili bir biçimde kullanılabilmesi için, Kanallar neden tıkanır sorusunun cevabını bilmek gerekiyor?

Kanalizasyon Tıkanma Sebepleri

Kanalizasyonların tıkanmasındaki en yaygın sebep, evlerde tuvaletlerin kullanımı sırasında yanlışlıkla atılan tuvalet peçeteleri, kağıt havlu, ıslak mendil ve diğer materyallerdir. Bu tür ürünler ince yapılı olması sebebiyle suda çözülme özellikleri vardır fakat, sürekli şekilde gidere atılması devam ederse, boruları doldurmaya ve bir yerden sonra tıkanıklık yapmasına sebebiyet verebilir. Bütün bunların haricinde, borulara atılan yabancı cisimler (naylon poşet, kağıt, katı cisimler) sebebiyle de tıkanmalar yaşanması muhtemel olaylardır. Bu gibi sıkıntılarda, borularda sadece hasar yerinin tespiti yapılması ve bu tespitlerin çözümü için profesyonel kişilere danışılması gerekiyor.

Borulardan Kaynaklanan Arızalar

Kanalizasyonların tıkanmasının tek sebebi, giderlere atılan cisimler değil elbette. Boruların zamanla eskimeleri çevresel etkenler sebebiyle boruların kırılması ve patlaması da kanalların ve boruların tıkanmasına sebep olabilir. Kırılan borunun onarımında mutlaka profesyonel bir müdahaleye ihtiyaç duyulacaktır. Boruların kırılması ya da benzeri bir arızanın çözümü boruların değiştirilmesi olacaktır. Bunun çözümünde ise günümüzün teknolojisinde, arızanın tam olarak nokta atışı yerini tespit edebilen cihazlar bulunmaktadır. Bu cihazlarda bu gibi sorunların yerlerinin tespit edilmesi hem zaman, hem de masraftan oldukça tasarruf ettirmektedir. Bu cihaz kanal açma makinesi olarak çok kaliteli ve uygun fiyatlıdır. Aynı şekilde bu cihazlar sayesinde her hangi bir kırma işlemi yapılmadan borulardaki hasar tespiti yapılabiliyor ve hemen müdahale yapılabiliyor.

Usta Hataları

Bina ve yolların yapısında ustaların tasarladığı boru sisteminin hatalı ve yanlış olması sebebiyle de birçok tıkanıklık arızası almak mümkündür. Boruların yanlış dizilmesi, gidere atılan atıkların borulardan geçemediğinden dolayı genelde boru dönüşlerinde tıkanmasına sebebiyet veriyor, bu da boruların, haliyle kanalizasyonun tıkanmasına sebebiyet veriyor. Bu tür sıkıntılarda profesyonel destek almak ve mümkün oldukça boruları olması gereken şekilde yerlerini değiştirmek gerekiyor.

Kaynak: https://www.buyukhanmakina.com.tr