Ticari Arabuluculuk Nedir?

Son dönemde kullanımı artış gösteren Ticari Arabuluculuk konusunda yapılan çalışmalar sayesinde birçok olay mahkemeye taşınmadan çözüme kavuşturulmaktadır. Tarafların hiçbir şekilde anlaşamadığı konuların uzman bir kişinin hakemliği ve yönlendirmesiyle çözüme kavuşturulması, iki tarafından çıkarları açısından oldukça önemlidir.  Bu yazımızda, daha detaylı bilgiler almak için konuyla alakalı olarak Ankara da falliyet gösteren Kübra YILDIZ ÇOLAK ile “Ticari Arabuluculuk” […]

 Ticari Arabuluculuk Nedir?

08.05.2019 - 13:45

Güncelleme : 08.05.2019 - 13:45


Son dönemde kullanımı artış gösteren Ticari Arabuluculuk konusunda yapılan çalışmalar sayesinde birçok olay mahkemeye taşınmadan çözüme kavuşturulmaktadır. Tarafların hiçbir şekilde anlaşamadığı konuların uzman bir kişinin hakemliği ve yönlendirmesiyle çözüme kavuşturulması, iki tarafından çıkarları açısından oldukça önemlidir. 

Bu yazımızda, daha detaylı bilgiler almak için konuyla alakalı olarak Ankara da falliyet gösteren Kübra YILDIZ ÇOLAK ile “Ticari Arabuluculuk” konusu hakkında bilgiler alacağız.

Ticari Arabuluculuk Nedir?

İlk olarak arabuluculuk nedir bunun cevabını vermemiz gerekiyor. Arabuluculuk, iki taraf arasında oluşan uyuşmazlıkların mahkemeye gitmeden çözüme kavuşturulmasını sağlayan bir sistemdir. Burada anlaşmazlık yaşayan iki taraf arasına girerek uyuşamadıkları konuyla ilgili hakem statüsünde rol alarak her iki tarafında üzerinde anlaşabileceği bir zemin oluşturuyoruz. “Ticari Davalarda Arabuluculuk” ise ülkemizde de iş uyuşmazlıklarında uygulanmakta olan bir arabuluculuk yöntemidir. Burada da yine şartlar ve koşullar diğer arabuluculuk yöntemleriyle aynı şekildedir.

Ticari Uyuşmazlıklarda Dava Şartı Var Mıdır?

Evet, bunun için arabuluculuk şartı getirilmiştir. 01.01.2019 tarihinde bu konuyla alakalı olarak bir düzenlemeye gidilmiş ve ilgili kanun maddesi olan Türk Ticaret Kanun’un 5. maddesine eklenmiştir. Bu eklemeyle birlikte artık dava açılmadan önce mutlaka arabulucuya başvurma şartı getirilmiştir. Yani kişi herhangi bir  iş uyuşmazlığı konusunda mahkemeye başvurabilmesi için öncelikle bir arabulucuya başvurması gerekmektedir. 

Ticari Arabuluculuğun Faydaları Nelerdir?

Ticari arabuluculukta olduğu gibi diğer tüm arabuluculuk sistemlerinde de hem maddi hem de zaman olarak çok büyük faydaların oluştuğu görülecektir. Mahkeme sürecine gitmeden arabulucu sayesinde anlaşmazlıkların ortadan kaldırılması oldukça yerinde bir karar olacaktır. Taraflar birbirlerini dava ederek mahkeme sürecine başvurmaları tamamen hukuki bir hak ve süreç olarak bilinse de bu durumda uzun süren davaların varlığını da konuşmamız gerekecektir. Taraflar arabulucunun oluşturduğu ve her iki tarafında kabul edebileceği bir zemin üzerinde anlaşma sağlayarak olayın kapanmasına yardımcı olabilir. Bu kapsamda oluşan zeminde iki tarafın da mutabakata varması sağlanarak arada oluşan uyuşmazlığın sona ermesi sağlanır ve her iki tarafta kabul edebilecekleri zemin üzerinden anlaşma sağlarlar.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın