Tenisçi Dirseği Nedenleri

Tenisçi dirseği aşırı kullanım ve kas gerilme yaralanmasıdır. Bunun nedeni, elinizi ve bileğinizi düzeltmek ve kaldırmak için kullandığınız ön kol kaslarının kasılmasıdır. Tekrarlanan hareketler ve dokuya stres, ön kol kaslarını dirseğinizin dışındaki kemik çıkıntılarına bağlayan tendonlarda bir dizi küçük gözyaşı ile sonuçlanabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, tenis oynamak – özellikle backhand vuruşunun kötü teknikle tekrar […]

 Tenisçi Dirseği Nedenleri

07.08.2019 - 23:01

Güncelleme : 07.08.2019 - 23:01

Tenisçi dirseği aşırı kullanım ve kas gerilme yaralanmasıdır. Bunun nedeni, elinizi ve bileğinizi düzeltmek ve kaldırmak için kullandığınız ön kol kaslarının kasılmasıdır. Tekrarlanan hareketler ve dokuya stres, ön kol kaslarını dirseğinizin dışındaki kemik çıkıntılarına bağlayan tendonlarda bir dizi küçük gözyaşı ile sonuçlanabilir.

Adından da anlaşılacağı gibi, tenis oynamak – özellikle backhand vuruşunun kötü teknikle tekrar tekrar kullanılması – tenis dirseğinin olası bir nedenidir. Bununla birlikte, birçok diğer kol hareketi, aşağıdakiler dahil olmak üzere tenis dirseğine neden olabilir:

  • Sıhhi tesisat aletlerini kullanma
  • Boyama
  • Sürüş vidaları
  • Pişirme malzemelerinin, özellikle etin kesilmesi
  • Tekrarlayan bilgisayar fare kullanımı

Risk faktörleri

Tenisçi dirseği riskinizi artırabilecek faktörler şunlardır:

Yaş. Tenisçi dirseği her yaştan insanı etkilerken, en sık 30 ve 50 yaş arasındaki yetişkinlerde görülür.
Meslek. Bileğin ve kolun tekrarlayan hareketlerini içeren işleri olan kişilerin tenisçi dirseği geliştirmesi daha olasıdır. Örnek olarak tesisatçılar, ressamlar, marangozlar, kasaplar ve aşçılar sayılabilir.

Tenis raketi sporlarına katılmak, özellikle zayıf vuruş tekniğini kullanıyorsanız, tenisçi dirseği riskinizi arttırır.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın