Tenis Raketi Nedir?

Tenis Raketi Nedir? Metalden ya da tahtadan yapılmış oval bir çerçevede tasarlanmış spor aleti tenis raketi olarak adlandırılır. Üzerinde oval kaplama ile yer alan tellerin görevi belli bir kuvvetle gelen topun şiddetini ayarlamak, ona kuvvet uygulamaktır. Topla raket arasında çarpma şiddeti ile oval yapıda titreşimle meydana gelir. Raketin fiziksel özellikleri şunlardır :80′ den 130′ a […]

 Tenis Raketi Nedir?

09.08.2021 - 18:34

Güncelleme : 09.08.2021 - 18:34

Tenis Raketi Nedir?

Metalden ya da tahtadan yapılmış oval bir çerçevede tasarlanmış spor aleti tenis raketi olarak adlandırılır. Üzerinde oval kaplama ile yer alan tellerin görevi belli bir kuvvetle gelen topun şiddetini ayarlamak, ona kuvvet uygulamaktır. Topla raket arasında çarpma şiddeti ile oval yapıda titreşimle meydana gelir. Raketin fiziksel özellikleri şunlardır :80′ den 130′ a kadar kafa büyüklüğü vardır. Bu kafa büyüklükleri mid plus,over size şeklinde adlandırılır. Raketin denge noktası ayarlanması gereken bir noktadır. Bu denge noktasının, kafaya göre ayarlamak gerekir.

Kola dirseğe yük: topa vuruş esnasında enerjiye bir kısmın verilmesi, topa kuvvet uygulanması kalan enerjinin bir kısmı ile raketin kütlesi arasında çevresel hız topa geri yüklenir. Daha sonra bu hız vücut kaslarına aktarılır.

His kontrol: Raketin topla temasında vücudun aldığı bildirimdir.

Stabilite: Raketin vuruş anında birleşmesidir. Eğer vuruş anında kontrol kaybedilirse vücut bu olaydan etkilenir.

Raket seçimi: Tenisin konusu itibariyle iyi seçilmiş olması muhtemelen verimli olmasını doğurur. Raketin toplam ağırlığı 270 gramdan 350 grama kadar değişir. Ağırlıkları düşünülürse hafif raket daha kolay sallanır. Kolu, kasları daha çok yorduğundan tercih edilir. Bunun dezavantajı bırakılmasıdır. Çünkü yük geldiğinde geriye kaçar. Genelde 300 gramın altındakiler de bu sorun ortaya çıkmaktadır. Tenis raketinin denge noktasını da iyi ayarlamak gerekir. Eşit ağırlıkta, eşit güçte dengeyi sağlar.

Tenis Raketinin Yapısı Nasıldır, Kordaj Seçimi Nasıl Olmalıdır?               

Raketin esnekliği: yapısında kullanılan malzeme ve kenar yapısıyla ilgilidir. Sert malzemeler arttıkça raket esnekliği azalacaktır. Bunu ayarlamak kişiye mahsustur. Tenis raketinin Cm üzerinden 69’dan 71 cm kadar gidebilir. Bu tenis raketiyle ilgili bir uzmandan görüş almak en iyisidir.

Kordaj seçimi: bir tenis raketinin yapıldığı malzemeyi, yapısını ve kalınlığını gösterir. Yani fiziki yapısıdır. Kordajlarda tenisin yapısına göre etkiler oluşabilir. Tenis raketinin fiziki yapısını etkiler. Burada kullanılan malzemelerle kola rahat, kontrol ve his en yüksek seviyede olur. Tenis raketi aldığımız zaman almadan önce iyi bir araştırma yapıp demosunu denememiz lazım. Tenis raketi aldığımız zaman ucuz kalitesiz raketler almamamız gerekiyor. Kalitesiz wilson tenis raketleri oyun oynadığınız zaman sizi zorlar oyun zevkiniz tenis oynama isteğiniz gider. Onun yanı sıra size maddi olarak da daha fazla masraflı olur. Tenis her yaşta oynanan bir spordur tenis raketi seçerken baş parmağımızı bastırarak sağa sola öne arkaya doğru götürerek test etmeniz gerektir. Tenis raketinin tutulacak yerinin rahat olması gerekmektedir. Çok kalın ve ince olmamasına dikkat etmemiz