Tekirdağ’da tren kazası: 10 ölü, 73 yaralı

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Sarılar köyü yakınlarında yolcu treni, vagonlarından bir kısmının raydan çıkması sonucu devrildi. Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, “İlk belirlemelere göre, 10 şahıs hayatını kaybetti, 73 şahıs yaralandı.” dedi. Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında meydana gelen şimendifer kazasının ardından yaralıların tahliyesi ve hastanelere sevki için devletin bütün imkanları seferber edildi. AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, […]

 Tekirdağ’da tren kazası: 10 ölü, 73 yaralı

27.08.2018 - 23:26

Güncelleme : 27.08.2018 - 23:26

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesinde Sarılar köyü yakınlarında yolcu treni, vagonlarından bir kısmının raydan çıkması sonucu devrildi.

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Gümüş, “İlk belirlemelere göre, 10 şahıs hayatını kaybetti, 73 şahıs yaralandı.” dedi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi yakınlarında meydana gelen şimendifer kazasının ardından yaralıların tahliyesi ve hastanelere sevki için devletin bütün imkanları seferber edildi.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Uzunköprü-Halkalı arasında 6 vagon, 362 yolcu ve 6 personel ile seferini yapan 12703 nolu trenin 5 vagonu, Balabanlı-Çorlu arası 162. kilometrede Sarılar köyü yakınlarında saat 17.00 sıralarında raydan çıkarak devrildi.

Kazanın ardından bölgeye fazla sayıda ekip sevk edildi. Yağışın ardından balçık nedeniyle bölgeye ulaşım güçlükle sağlandığı için kaza yerine paletli araçlar yönlendirildi.

Yaralıların tahliyesi ve hastanelere sevki için devletin bütün imkanları seferber edildi, çalışmalar titizlikle yürütüldü. Ekipler, yaralıların hastanelere sevki için yoğun gayret sarf etti. Bölgedeki çiftçiler de yaralıların tahliyesi çalışmalarına traktörleriyle destek verdi.

“10 şahıs hayatını kaybetti, 73 şahıs de yaralandı”

Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Eyüp Gümüş, Tekirdağ’ın Çorlu ilçesi Sarılar köyü yakınlarındaki şimendifer kazasında ilk belirlemelere göre, 10 kişinin hayatını kaybettiğini, 73 kişinin de yaralandığını bildirdi.

Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaralıların İstanbul ve Tekirdağ’daki hastanelere sevkinin havadan ve karadan sürdüğünü belirtti.

Olay yerinde 100’e yakın ambulansın vazife yaptığını aktaran Gümüş, “İlk belirlemelere göre, 10 şahıs hayatını kaybetti, 73 şahıs ise yaralandı. Olayla ilgili çalışmalarımız sürüyor.” dedi.

Erdoğan kaza hakkında bilgi aldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Uzunköprü-İstanbul seferini yapan yolcu treninin bazı vagonlarının raydan çıkması neticesinde yaşanan kaza hakkında bilgi aldı.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, kaza haberinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ı telefonla aradı.

Kaza hakkında bilgi saha Cumhurbaşkanı Erdoğan, elim hadisede hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diledi.  

Ulaştırma Bakanlığından Açıklama

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan açıklamada, “Aşırı yağışlar nedeniyle menfez ile ray arasındaki toprağın boşalması dolayısıyla meydana geldiği tespit edildi.” denildi.

Bakanlık Müsteşarı Suat Hayri Aka başkanlığında kriz merkezi oluşturuldu, Çorlu’da ise Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan başkanlığında kriz merkezi kuruldu.

Yaralı yakınları 184 numaralı telefondan bilgi alabilecekler

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop’un kaza yerinde incelemelerini sürdürdüğü anlatım edildi.

Kaza sahasında çalışmalar ve işlemlerin devam ettiği aktarılan açıklamada, devrilen vagonların kaldırılması için bir tane 125 ton kapasiteli kurtarma vinci iç olmak üzere fazla sayıda kurtarma/yardım vasıta gereçlerinin kaza yerine ulaştırıldığı kaydedildi.

Açıklamada, yaralı yakınlarının, Sağlık Bakanlığına bağlı Bilgi İletişim Merkezinin (SABİM) 184 numaralı telefonunu arayarak yaralılar hakkında bilgi alabilecekleri belirtildi.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın