Tedbir Nafakası Nedir

Tedbir nafakası nedir ve davanın hangi döneminde bu nafakadan fayda sağlanabilir? Bu gibi sorularınızın yanıtını Büyükçekmece Avukat olarak makalemizde vereceğiz. Tedbir nafakası; boşanma davası devam ederken, maddi olarak yoksunluğa düşen tarafın talebi üzerine, geçimini sağlamaya destek olması için verilen bir nafakadır. Daha sonra iştirak nafakasına çevrilen bu nafaka türü, ilk etapta tedbir amaçlı olarak verilmektedir. […]

 Tedbir Nafakası Nedir

29.04.2019 - 19:01

Güncelleme : 29.04.2019 - 19:01


Tedbir nafakası nedir ve davanın hangi döneminde bu nafakadan fayda sağlanabilir? Bu gibi sorularınızın yanıtını Büyükçekmece Avukat olarak makalemizde vereceğiz.

Tedbir nafakası; boşanma davası devam ederken, maddi olarak yoksunluğa düşen tarafın talebi üzerine, geçimini sağlamaya destek olması için verilen bir nafakadır. Daha sonra iştirak nafakasına çevrilen bu nafaka türü, ilk etapta tedbir amaçlı olarak verilmektedir. Tedbir nafakası nedir sorusunun yanıtını verdikten sonra, nafakaya dair bilgiler vererek, Avcılar Avukat olarak makalemize devam edeceğiz.

Tedbir Nafakası Nasıl Alınır

Tedbir nafakası nasıl alınır sorusu boşanma sürecine başlayan kişilerin araştırdıkları bir konudur. Boşanma davası başladıktan sonra, yoksunluğa düşeceğini düşünen taraf, dava dilekçesinde bu nafakayı istediğini belirtebilir. Fakat bu konuda son kararı Mahkemenin yetkilisi olan hâkim verecektir. Eğer ki; nafaka isteyen tarafın maddi yoksunluğa düşeceğini belirten bir durum söz konusu değilse ya da nafaka talep eden kişinin kusur oranı yüksekse, hâkim bu kararı reddedebilme yetkisine sahiptir.

Boşanma sürecine başlayan taraflar pek çok konuda bilgi sahibi olmak isterler. Bunlardan bazıları da; tedbir nafakası nedir, nafakam ödenmezse ne olur, nafaka ödemek zorunda mıyım, velayet alabilir miyim, tazminat alabilir miyim vb. sorulardır. Tüm bunların detaylı bilgilerini Avcılar Avukat ve Esenyurt Avukat ile iletişime geçerek alabilirsiniz.

Hâkim, nafakanın verilmesine hükmederse, karşı taraf bu nafakayı hâkimin belirlediği ücretlendirme şeklinde ödemekle yükümlüdür. Aksi durumda yani nafaka ödenmemesi durumunda, hakkında şikâyette bulunulabilir.

Tedbir Nafakasının Başlangıcı

Tedbir nafakası nedir ve nasıl alınır sorularından sonra, tedbir nafakasının başlangıcı hakkında makalemizin bu kısmında aradığınız yanıtları Esenyurt Avukat olarak vereceğiz.

Nafaka ile ilgili olan yasalar; boşanma ve ayrılıklarda maddi yoksunluğa düşecek olan tarafın ve çocukların hak kaybına uğramalarının engellenmesi, geçimlerinin ve bakım giderlerinin karşılanması, boşanma sonucunda zaten manevi olarak zarar görmüş olan kişilerin maddi sıkıntı yaşamalarını önlemek için Kanun koyucu tarafından belirlenmiştir. Tedbir nafakası ise tarafların boşanma ve ayrılık süreçleri devam ederken hâkimin aldığı bir önlem niteliği taşıyan nafaka türü olmaktadır.

Boşanma davalarında takdir edilen tedbir nafakasına dava  tarihinden itibaren hükmolunması gerekmektedir. Talep tarihinden itibaren hükmedilmemesi, dava tarihinin esas alınması gerektiğine dair Yargıtay kararları mevcuttur. Yani, hâkimin karar vermiş olduğu tedbir nafakası davanın başlama tarihinden itibaren ödenmesi gerekmektedir.

Tedbir nafakası nedir ve boşanma davalarında hangi haklarım mevcuttur gibi sorularınız için, Büyükçekmece Avukat ve Esenyurt Avukat ile iletişim kurarak danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın