Suriye’nin kaderini tayin edecek görüşmeye saatler kaldı

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, IŞİD’le Mücadele Koordinatörü James Jeffrey ve ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’dan oluşan Amerikan heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı İbrahim Kalın liderliğindeki Türk heyetiyle görüşecek. ABD heyetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edilmesi bekleniyor. Türkiye ve ABD heyetleri, bugün Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesi sürecinin koordinasyonunu, IŞİD’le mücadelenin seyrini ve […]

 Suriye’nin kaderini tayin edecek görüşmeye saatler kaldı

09.01.2019 - 7:32

Güncelleme : 09.01.2019 - 7:32

Trump’ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, IŞİD’le Mücadele Koordinatörü James Jeffrey ve ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford’dan oluşan Amerikan heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başdanışmanı İbrahim Kalın liderliğindeki Türk heyetiyle görüşecek. ABD heyetinin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından da kabul edilmesi bekleniyor. Türkiye ve ABD heyetleri, bugün Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesi sürecinin koordinasyonunu, IŞİD’le mücadelenin seyrini ve terör örgütü YPG’nin geleceğini ele alacak.

Ancak son günlerde Washington’dan yapılan açıklamalar, çekilme kararının duyurulduğu 19 Aralık’taki iyimser havanın dağıldığını, Türkiye ve ABD’nin özellikle YPG konusunda görüş ayrılığının sürdüğünü gösteriyor. Görüşmelerin odak noktasını, sayısı 2 bini bulan Amerikan askerinin Suriye’den çekilme süreci oluşturacak. Çekilmenin nasıl ve hangi süratte yapılacağı, ABD askerlerinin boşalttığı bölgelerin kimin kontrolüne geçeceği, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin IŞİD’le mücadelesi için gerekli koşulların nasıl sağlanacağı ve terör örgütü YPG’nin konumu gibi konular gündemin önemli başlıkları olacak. Ancak ABD’den son günlerde yapılan açıklamalar, 19 Aralık’ta duyurulan çekilme kararının önemli değişikliklerden geçtiğini gösteriyor.

ANKARA: ABD SÜRÜMCEMEDE BIRAKMA AMACINDALAR

Trump’ın ilk açıklamasından farklı olarak çekilme süreci yavaş ve bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşecek. Ayrıca “Suriyeli Kürtlerin korunacağına” ilişkin olarak Ankara’dan garanti isteniyor. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Suriyeli Kürtlerin Türkiye tarafından “katledilmesini” istemediklerini söylemesi, Bolton’ın da Suriyeli Kürtlerin korunacağına ilişkin garantiler gelmeden çekilmenin gerçekleşmeyeceğini söylemesi, bu pozisyon değişikliğinin en önemli göstergesi olarak değerlendiriliyor.

BBC Türkçe’deki analizde her iki yetkilinin de açıklamasına açık tepki veren Ankara’nın, ABD’li yetkililerin kritik görüşmeler öncesinde müzakere masasını kendi çıkarları açısından şekillendirmeye çalıştığı ve Türkiye’yi “Kürtler’e saldıracak” gibi göstererek çekilme kararını sürüncemede bırakma amacında olduğu görüşünde. Ankara’da yapılan değerlendirmeler, çekilme sürecinin aylarca sürebileceği, ABD’nin bu süreyi sahadaki öncelikleri ve çıkarlarını korumak için değerlendireceğini gösteriyor.

Ankara, ABD yönetiminin hem içeriden hem de dışarıdan ciddi baskı altında olduğunu; çekilme sürecinin hem IŞİD’le mücadeleyi aksatabileceği hem de Beşar Esad yönetiminin elini güçlendireceği kaygılarına muhatap olduğunu düşünüyor. Bugünkü görüşmelerde hem Washington’un tavrını görmeyi hem de kendi önceliklerini masaya getirmeyi planlıyor.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın