SU DEPOSU DEZENFEKTE

Su depoları hemen her alanda kullandığımız suyun muhafaza edildiği alanlardır. Su deposu temizliği her alanda kullanılan suyun sağlıklı kullanımı için önem teşkil etmektedir ve Sağlık Bakanlığı 2007/67 genelgesince kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir yaptırılması zorunludur. Su sebili temizliği, kullanım kolaylığı sağlayan sebillerin içerisindeki suyun steril olarak kullanımının sağlanması demektir. […]

 SU DEPOSU DEZENFEKTE

24.01.2020 - 19:17

Güncelleme : 24.01.2020 - 19:17

Su depoları hemen her alanda kullandığımız suyun muhafaza edildiği alanlardır.

Su deposu temizliği her alanda kullanılan suyun sağlıklı kullanımı için önem teşkil etmektedir ve Sağlık Bakanlığı 2007/67 genelgesince kesinti olduğu dönemlerde 3 ayda bir, diğer dönemlerde 6 ayda bir yaptırılması zorunludur.

Su sebili temizliği, kullanım kolaylığı sağlayan sebillerin içerisindeki suyun steril olarak kullanımının sağlanması demektir.

Su depolarına barajdan ulaşan su, temizlenmiş olarak çıkmış olsa da beraberinde taşıyacağı çamur ve balçık gibi yabancı maddeler nedeniyle kirli olacaktır.

Kirli su, su deposu temizleme işlemi ile steril hale getirildikten sonra kullanıma sunulmalıdır. Aksi takdir de su deposunda üreyecek olan bakterinin insan vücuduna teması ile geri dönüşü olmayacak hastalıkları sebebiyet vermektedir.

Ekoli, enterekok, koliform olarak bilinen bu bakteriler tifo, kolera, yüksek ateş, ishal gibi rahatsızlıklara neden olacaktır.

Su deposu kirliliği zaman içerisinde depo çeşidine göre paslanma, yosunlanma, delinme ve çatlama gibi problemlere de sebebiyet vermekte ve bu problemler deponun verimli olarak işlevini yerine getirebilmesine engel olmaktadır.

Bu problemler de su deposu temizliği işlemi yetersiz kalacaktır ve depo izolasyonu gibi daha maliyetli ve uzun süreli işlemler gerekmektedir. Bazı durumlar da depo tamamen kullanılamaz hale gelmekte ve değiştirilmesi gerekmektedir.

İnsan sağlığını tehlikeye atmamak ve deponun verimli olarak işlevini yerine getirebilmesi için su deposu temizlik işlemleri düzenli periyotlarla yaptırılmalı ve bu temizlik süresi en geç 6 aylık periyotlarla olmalıdır.

Su sebilleri de su depoları gibi suyun muhafaza edildiği aletlerdir. Günlük hayatta kullanımı kolaylaştıran bu aletler açık ve kapalı olabilecek şekilde birçok alanda kurulumu sağlanarak kullanım kolaylığı sunmaktadır.

Açık ve kapalı alanlarda havadaki toz ve nemin sebil içerisine karışması ile su kirliliğine neden olması su sebili temizliği işlemlerinin gerekliliğini göz ardı edilemez kılmaktadır.

Su kirliliği yosun oluşumuna, suda koku ve tat farklılıklarına sebebiyet vermekte ve bakteri üremesine zemin hazırlamaktadır. Koliform olarak bilinen üremesi hızlı ve arındırılması zor olan bu bakteri çeşidi sebil içerisinde üreyerek insan sağlığını ciddi derecede etkilemektedir.

En geç 3 ayda bir su sebili temizleme işlemi gerçekleştirilmeli ve bu tür problemlere sebebiyet verilmemelidir.

Su sebili temizliği ve su deposu temizliği sıklıkla kullandığımız ve hayatımızın devamı niteliğinde olan suyun, sağlıklı kullanımı için düzenli olarak yaptırılması gereken işlemlerdir.

Su deposu ve su sebili temizliği kadar hizmet verecek olan firma da önem teşkil etmektedir.

 Sağlık Bakanlığı onaylı izin belgesi bulunan, tüm yetki ve kalite belgeleri ile personel yetki belgeleri eksiksiz, iş sağlığı ve güvenliği sertifikası ile İSO kalite yönetim sistemi belgesi mevcut firmalarca temizlik yaptırılmalı ve bu belgeler mutlaka sorgulanmalıdır.

Aksi takdir de alınacak olan hizmetin veriminden emin olunamayacağı gibi, hizmet sonrası iş tamamlandı formunun da hiçbir yasal hükmü olmayacaktır.

Tekdez Sağlık Bakanlığı onaylı yıllardır hizmet vermekte olan Türkiye geneli bir kuruluştur.

Su deposu temizliği ve su sebili temizliği hakkında tüm yetki ve kalite belgeleri eksiksiz, personel yetki belgeleri eksiksiz kurumsal firmamız ve profesyonel ekibimizden destek alabilirsiniz.

Detaylı bilgi ve talepleriniz için lütfen iletişime geçiniz.