Stresliyken Yeme Hissinden Nasıl Kurtuluruz ?

Bir çok insan stresliyken sürekli birşeyler yemek ister. Bu anlarda özellikle abur cubur gibi zararlı besinlere yönelen insanlar için bilim insanları sevinçli bir haber verdi. Yaşamın doğal akışındaki yoğunluk, stres ve gerginlik bizi cips, çikolata, kola ve tatlı gibi sağlığımıza zarar verecek besinlere yöneltir. Sürekli abur cubur yeme hissiyle dolan insan bünyesi midesinin bulandığını hissedene […]

 Stresliyken Yeme Hissinden Nasıl Kurtuluruz ?

24.09.2016 - 1:25

Güncelleme : 24.09.2016 - 1:25

Bir çok insan stresliyken sürekli birşeyler yemek ister. Bu anlarda özellikle abur cubur gibi zararlı besinlere yönelen insanlar için bilim insanları sevinçli bir haber verdi.

Yaşamın doğal akışındaki yoğunluk, stres ve gerginlik bizi cips, çikolata, kola ve tatlı gibi sağlığımıza zarar verecek besinlere yöneltir. Sürekli abur cubur yeme hissiyle dolan insan bünyesi midesinin bulandığını hissedene kadar ne yaptığını pek de hatırlamaz. Bu gibi durumlardan rahatsız olanlar için bilim insanları mutlu bir haber verdi. Uluslararası bilimsel bir dergide yayınlanan makalede, koşulları değiştirerek yapılan deneyin sonuçları açıklandı.

Stresli bir süreçten geçirilen deneklerden 15 dakika egzersiz yaparak yiyecek yiyen grup diğer gruptan daha az kalori aldı.

Bilimsel açıklamada beyni zorlanan ve strese sokulan insanların sarfettiği enerjinin yerini doldurma isteği onları abur cubura yönlendiriyor. Egzersiz yapılarak da iştahı kapatan hormonlar uyarılıyor ve vücudun daha az besin tüketmesi sağlanıyor.

Bu yöntem kilo vermekte zorlanan bayanların diyeti için de bir araç olarak kullanılabilir.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın