Stephen Hawking’in Özel Eşyaları Satışa Çıkıyor

Stephen Hawking'in bazı özel ve değerli eşyaları internet üzerinden satışa çıkıyor. Satışa çıkarılan eşyalar içinde Hawking'in doktora tezi ile tekerlekli sandalyesi de var.

 Stephen Hawking’in Özel Eşyaları Satışa Çıkıyor

24.10.2018 - 14:41

Güncelleme : 24.10.2018 - 14:41

Stephen Hawking’in bazı özel ve değerli eşyaları internet üzerinden satışa çıkıyor. Satışa çıkarılan eşyalar içinde Hawking’in doktora tezi ile tekerlekli sandalyesi de var.

14 Mart 2018’de hayata gözlerini yuman değerli fizikçi Stephan Hawking’in kendine ait 22 eşyası internet üzerinden satışa çıkarıldı. Satışa çıkarılan eşyalar içerisinde Hawking’in doktora tezi, bazı ödülleri ve tekerlekli sandalyesi de bulunuyor. Açık arttırma 31 Ekim- 8 Kasım arasından internetten yapılacak.

CAMBRIDGE ÜNİVERSİTESİ’NDE 1965’TE YAZDIĞI TEZ, DEĞERLİ PARÇALARDAN BİRİ

Stephen Hawking’in 1965 yılında Cambridge Üniversitesi’nde hazırladığı doktora tezi tahminen 130 bin dolar ile 195 bin dolar arasında satışa sunulacağı tahmin edilirken bu tezi özel kılan ayrıntı ise Hawking doktora tezini yazmak için Cambridge Üniversitesi’ne başladığında ALS hastalığına yakalanmıştı. Hatta bir süre çok ümitsizliğe kapılarak “Genişleyen Evren’in Özellikleri” başlıklı tezini yazmaya ara vermişti.

VAZGEÇİLMEZİ OLAN TEKERLEKLİ SANDELYE DE SATIŞTA!

ALS Hastalığı Hawking’i tamamen esir almış felç olup konuşamaz hale gelmişti. Bu sebeple kullandığı yüksek teknolojik özelliklere sahip onun vazgeçilmezi olan tekerlekli sandalyesinin de 13 bin dolar ile 19 bin 500 dolar arasında satılacağı düşünülüyor.

SATIŞA SUNULAN EŞYALAR ARASINDA THE SIMPSONS SENARYOLARI DA VAR

Satışa çıkarılan parçalar arasında renkli espri anlayışının da öne çıktığı söylenen Stephen Hawking’in kendisinin de birkaç kez gösterildiği animasyon filmi The Simpsons’ların sakladığı senaryoları da bulunuyor.

GELİR STEPHEN HAWKING VAKFINA VE MOTOR NÖRON HASTALIKLARI BİRLİĞİNE GİDECEK

İngiliz yetkilileri ile hemfikir olan Hawking’in çocukları babalarının bilimsel çalışmalarının halka sunulması gerektiğini düşünüyor. Stephen Hawking, motor nöron hastalığını (ALS Amyotrofik Lateral Skleroz) yenip çağının en saygın ve başarılı bilim insanlarından oldu. Satıştan elde edilen gelir Stephen Hawking vakfına ve Motor Nöron Hastalıkları Birliği’ne bağışlanacak.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın