Sosyal Medya Üzerinden Yapılan Hakaretler – Avukat Murat Aydar

Sosyal medya üzerinden edilen hakaretlerle ilgili ulaştığımız ceza avukatı Murat Aydar’a bu konuda merak edilenleri sorduk. Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? -İsmim Murat Aydar, 2015 yılında hukuk fakültesinden mezun oldum. 20 kişi çalıştığımız büronun yönetici ortağıyım. İlgili Haber Ceviz Lamine Parke Nedir? Konumuz sosyal medya aracılığıyla işlenen hakaret suçu okuyucularımızı bu konuda biraz bilgilendirebilir misiniz? -Bu […]

 Sosyal Medya Üzerinden Yapılan Hakaretler – Avukat Murat Aydar

10.02.2020 - 20:01

Güncelleme : 11.02.2020 - 10:50

Sosyal medya üzerinden edilen hakaretlerle ilgili ulaştığımız ceza avukatı Murat Aydar’a bu konuda merak edilenleri sorduk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

-İsmim Murat Aydar, 2015 yılında hukuk fakültesinden mezun oldum. 20 kişi çalıştığımız büronun yönetici ortağıyım.

Konumuz sosyal medya aracılığıyla işlenen hakaret suçu okuyucularımızı bu konuda biraz bilgilendirebilir misiniz?

-Bu konuda çok sayıda ünlü müvekkilimizin davalarını yürütmekteyiz. Uygulamada sık sık karşılaştığımız sorun ise anonim hesap yani fake hesaplar. Maalesef hiçbir sosyal medya kuruluşu bu suçlardan ötürü ip paylaşmıyor ve bu bizi gerçekten zorluyor.

Peki nereye şikayet edilebilir?

-Öncelikle bu suça maruz kalan kişi ilgili hakaretin ekran görüntüsünü almalı ardından eğer hakaret suçunu işleyen kişinin profili açıksa hangi ilde oturduğunu, arkadaşlarının, akrabalarının kim olduğunu tespit edebiliyorsa etmesinde fayda var. Sonrasında olayı anlatan bir dilekçeyle birlikte savcılığa suç duyurusunda bulunulmalıdır.