Solucan Gübresinin Faydaları

Solucanlar, çok eski çağlardan bu yana yaşamını sürdüren ender canlı türlerinden biridir. Dışkılarından elde edilen solucan gübresi, bitkilerin verim, dayanıklık ve kalitesinin arttırılmasına yardımcı olur.

 Solucan Gübresinin Faydaları

04.05.2018 - 17:18

Güncelleme : 04.05.2018 - 17:18

Solucanlar, çok eski çağlardan bu yana yaşamını sürdüren ender canlı türlerinden biridir. Dışkılarından elde edilen solucan gübresi, bitkilerin verim, dayanıklık ve kalitesinin arttırılmasına yardımcı olur. Ayrıca solucan gübresi bitki kök ve çevresindeki hastalıklara karşı etkili olmaktadır. Toprak altında yaşayan solucanlar sindirim sistemlerinde bulunan vücut sıvılarını gübreye geçirir. Gübre bitkilerde, patojenlere karşı koyma gücünü arttırmaktadır. Bu küçük canlının sindirim sisteminde bulunan mikroorganizmalar, bakteriler ve mantarlar antibiyotik etkisi yaratan enzimleri ihtiva etmektedir. Böylelikle bitkilerin sağlıklı gelişimine yardımcı olurlar.

Türkiye’de Solucan Gübresi Üretimi

Solucan gübresi üretimi için solucanların besleneceği alanı uygun şartlara getirmek gereklidir. Uygun ortam şartlarının sağlanması ile birlikte kısa sürede solucan sayısında ciddi bir artış meydana gelmektedir. Gübre üretimi için kırmızı kaliforniya solucanı bulundurulmalıdır.

Türkiye’de solucan gübresi üretimi yapan çeşitli firmalar bulunmaktadır. Bu firmaların içerisinde firmaların başında ise Vermitas gelmektedir.

2016 Yılında üretime başlayan firma, solucan gübresinin üretimini kaliteli bir şekilde yapmaktadır. Ayrıca solucan gübresi üretimi ile ilgili çalışmalar yaparak, sektörde bulunan üreticileri bilgilendirmektedir. Solucan gübresi ve firma ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilmek için vermitas.com internet adresini ziyaret edebilirsiniz.

https://www.vermitas.com/

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın