Soğuk Duşun Bu Faydalarını Biliyor musunuz ?

Genellikle yazın sıcaklardan bunaldığımız ve terlediğimizde duşun musluğunu sıcak alandan açmadan suyun altına gireriz. Şok etkisiyle başlayan soğuk duş yavaş yavaş yerini vücudun serinlemesine ve dinçleşmesine bırakır. Uzmanlar soğuk duşun faydalarını sıraladı. Soğuk suyla duş almanın önemli etkilerinden birinin oluşan şokun etkisiyle derin nefes almamız sonucu beyne oksijen pompalanması olduğunu açıklayan uzmanlar güne dinç başlamak […]

 Soğuk Duşun Bu Faydalarını Biliyor musunuz ?

22.09.2016 - 12:36

Güncelleme : 22.09.2016 - 12:36

Genellikle yazın sıcaklardan bunaldığımız ve terlediğimizde duşun musluğunu sıcak alandan açmadan suyun altına gireriz. Şok etkisiyle başlayan soğuk duş yavaş yavaş yerini vücudun serinlemesine ve dinçleşmesine bırakır. Uzmanlar soğuk duşun faydalarını sıraladı.

Soğuk suyla duş almanın önemli etkilerinden birinin oluşan şokun etkisiyle derin nefes almamız sonucu beyne oksijen pompalanması olduğunu açıklayan uzmanlar güne dinç başlamak ya da yorgun bir günün ardından rahatlamak için bundan iyi yöntem olmadığını belirtiyorlar.

Soğuk suyun pek de bilinmeyen bir diğer faydası ise saçların daha parlak görünmesini sağlamasıymış. Soğuk su nemi saçımıza hapsederken, sıcak su cilt kuruluğuna ve egzema gibi hastalıklara davete çıkarıyormuş. Bu da ilginç olduğu kadar faydalı bir bilgi.

Ayrıca soğuk suyla duş almanın kilo vermeye yaradığını biliyor muydunuz ? Uzmanlara göre soğuk suya karşı tepkimeye giren vücudumuz kendini sıcak tutmaya çalışarak kalori yakmamızı sağlıyormuş. Diyet yapmak isteyenler için harika bir bilgi gibi görünse de kilo verecem diye zatürre, grip gibi hastalıklardan da korunmamız gerektiğini unutmayalım.

Uzmanların belirttiği bir diğer önemli nokta ise yoğun geçen bir sporun ardından kasların yorgunluğunu atmasını sağladığı yönünde.

Son olarak soğuk duşun kan dolaşımını hızlandırdığı ve bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği de uzmanlar tarafından açıklanmış.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın