Siyah zeytin nasıl yapılır?

Doğanın mucizesi zeytin kahvaltı başta olmak üzere, tüm öğünlerde vazgeçilmez bir lezzettir. Dalından bir meyve olarak hasadı yapıldıktan sonra uzun bir yolculuk sonunda sofralarımızda yer bulan siyah zeytinin çeşitli yapılış türleri bulunur. Olgunlaştırma sürecinde zeytin tanelerinin sahip olduğu acılığın doğal ve katkısız yöntemler kullanarak giderilmesi hedeflenir. Bu aşamadan sonra tuzunun azaltılması, yıkanması ve yağlanması gibi […]

 Siyah zeytin nasıl yapılır?

17.06.2020 - 9:09

Güncelleme : 17.06.2020 - 9:09

Doğanın mucizesi zeytin kahvaltı başta olmak üzere, tüm öğünlerde vazgeçilmez bir lezzettir. Dalından bir meyve olarak hasadı yapıldıktan sonra uzun bir yolculuk sonunda sofralarımızda yer bulan siyah zeytinin çeşitli yapılış türleri bulunur. Olgunlaştırma sürecinde zeytin tanelerinin sahip olduğu acılığın doğal ve katkısız yöntemler kullanarak giderilmesi hedeflenir. Bu aşamadan sonra tuzunun azaltılması, yıkanması ve yağlanması gibi süreçlerden geçer. Bu süreçlerin tamamı farklı şekillerde uygulanabilir ve bu uygulamaya göre siyah zeytin, sele zeytini, salamura zeytin, kalamata zeytin ve benzeri isimlerle adlandırılarak tüketiciye sunulur. Siyah zeytinin muhteşem lezzeti ve vazgeçilmezliği, siyah zeytin nasıl yapılır? Sorusunun da sıklıkla sorulmasına neden olur. Sofralık zeytin olarak en çok tüketilen siyah zeytin salamura zeytindir.

Salamura zeytin nasıl yapılır?

Siyah zeytin nasıl yapılır? soruna daha detaylı bir yanıt vermek için, salamura tekniğiyle zeytinin nasıl yapıldığını ayrıntılı olarak inceleyelim; Her sene bir defa olmak üzere hasadı yapılan zeytinin, bölge ve türüne göre olgunlaşma zamanları değişiklikler gösterir. Eylül ile Aralık ayları arasında hasadı yapılan zeytin, ağaçtan toplanan bir meyvedir. Toplandıktan sonra yıkanma ve ayrıştırma işlemlerine tabii tutularak, tüm dal, toz gibi yabancı maddelerden ayrılır. Ardından renklerine, yani olgunluk seviyeleri ve iriliklerine göre ayrılırlar. Bu ayrım işleminden geçirildikten sonra, salamura olarak ayrılmış olan zeytinler, fiber olması standart kabul edilmiş özel tanklara aktarılır. Tankların büyüklüğüne göre belirlenmiş miktarda salamura eklenir. Geleneksel ve yüzlerce yıldır uygulanan doğal tekniklere göre üzerlerine, ketenden yapılmış çuvallar, tahta ve tankın üzerlerini kapatacak ölçülerde paneller ve son olarak granit taşlar konulur.

Bu işlem sonrasında aylar sürecek bekleme süreci başlar. Fiberden yapılmış tankların orta bölümünde bırakılmış ve hava sirkülasyonu sağlayan borular aracılığıyla, zeytinler ve salamura sürekli olarak havalandırılır. Bu salamura işlemi 9 aya varan bir süre boyunca devam edebilir. Bu süre içerisinde sürekli olarak yapılan ölçümler ve analizlerle, zeytinin acılığının giderilip giderilmediği anlaşılır. Bu uzun fermentasyon süreci sonucunda zeytinler, el değmeden olacak şekilde su havuzlarına alınırlar. Bu uzun bekleme sürecinde aşırı tuzlanmış olan zeytinler, su havuzundaki suyun  değiştirilmesi ve bekletilme yoluyla fazla tuzdan arındırılır. Renk, yapı ve lezzeti gibi faktörlerin tamamı sofralık salamura zeytinin olduğunu gösterdiğinde, zeytinler su havuzundan alınarak yağlanır ve ambalajlanarak tüketiciye sunulur. Siyah zeytin nasıl yapılır? sorusunun çeşitli cevapları olsa da, salamura türünde zeytin yapımı uzun bir sürece yayılır.

Diğer türlerde zeytin nasıl yapılıyor?

Siyah zeytin nasıl yapılır? sorusu sıklıkla soruluyor. Hemen tüm zeytin yapılışı türlerinde, zeytinin doğal acılığının ve asit oranının düşürülmesini hedefleyen geleneksel yöntemlere başvurulur. Bazı yapım süreçlerinim lezzet ve yapısal olarak farklılıklara sebep olması, tercih edilen yöntemler arasında olmalarını sağlamıştır. Ancak aynı zamanda yapılış süresinin almasına yönelik yöntemler bulunur.