SEO Analizi Nedir, Ne İşe Yarar?

SEO analizi arama motoru optimizasyonu alt başlıklarından biridir. İnternet sitenizin arama sonuçlarında en iyi sıralarda yer alması için yapacağınız geliştirme çalışmalarını kapsar. SEO kelime analiz, backlink analiz, site içi analiz, site dışı analiz gibi çeşitli aşamaları vardır. Bu çalışmaların sonucunda hazırlayacağınız SEO analiz raporu ile web sitenizin güncel durumunu gözden geçirebilirsiniz. Verimli sonuçlar elde edebilmek […]

 SEO Analizi Nedir, Ne İşe Yarar?

03.03.2021 - 18:57

Güncelleme : 03.03.2021 - 18:57

SEO analizi arama motoru optimizasyonu alt başlıklarından biridir. İnternet sitenizin arama sonuçlarında en iyi sıralarda yer alması için yapacağınız geliştirme çalışmalarını kapsar. SEO kelime analiz, backlink analiz, site içi analiz, site dışı analiz gibi çeşitli aşamaları vardır. Bu çalışmaların sonucunda hazırlayacağınız SEO analiz raporu ile web sitenizin güncel durumunu gözden geçirebilirsiniz. Verimli sonuçlar elde edebilmek için Google Search Console, Google Analytics, Beam Us Up, Barracuda Penguin Tool gibi pek çok araçtan yararlanarak çalışmalarınızı düzenli ve hızlı bir şekilde yönetebilirsiniz. Özellikle kullanacağınız ücretsiz SEO analiz araçları sitenize uzun vadede ciddi getiriler sağlayacaktır. Bunların nasıl kullanıldığı seçeceğiniz araca göre farklılık göstermekte olup işe yarar sonuçlar elde etmek için SEO analiz siteleri ve danışmanlarından yardım alabilirsiniz.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi yapan siteler ile çalışmak istediğinizde çalışmaların aşama aşama ilerlediğini göreceksiniz. Bunun için ilk olarak bir web sitesi sahibi olmanız gerekir. Sonrasında sitenize erişim için yalnızca bir adet sürüm olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Sitenizde meta açıklaması, tıklanabilir başlıklar, doğru kullanılmış alt başlıklar, özgün içerik gibi detaylar yer almalıdır. SEO analiz Google raporlarını incelediğinizde arama trafiğinizi bakmalı, Google Search Console üzerinden gelen verileri toplamalısınız. Sitenizde aranma hacmi yüksek kelimelere yer vermeniz aranma potansiyelini daha da artıracaktır. Bunu sağlamak adına site analiz yapan firmalar ile görüşebilir, profesyonel destek alabilirsiniz.

SEO Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Google site analiz yaparken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Özellikle rakip analizi yapacağınızda ilk olarak kendinize sizinle birebir olacak rakip firma seçmelisiniz. Ardından anahtar kelimeleri belirlemeli, rakip firmalar ile sayfalar arasında karşılaştırma yapmalısınız. Rakip firma için site SEO analiz kıyaslaması yaparken alan adı otoritelerini de karşılaştırmanız gerekecektir. Böylece sitenin arama motorlarındaki gücünü öğrenebilirsiniz. Eğer rakip firmanın otoritesi fazlaysa onların kullandığı anahtar kelimeleri tercih etmemelisiniz. Çünkü onların gücü fazla olduğundan arama sonuçlarında daha alt sıralarda görünebilirsiniz. Oluşturacağınız site analiz raporu ile bu sonuçlara daha gerçekçi verilerle ulaşabilirsiniz. Ayrıca SEO çalışmaları için kullanacağınız farklı türlerdeki site analiz araçları da size işe yarar sonuçlar verecektir.

Site Analiz Nasıl Yapılır?

Site analizi Google arama sonucu sıralamaları açısından önem taşır. Bu tür çalışmalar sayesinde yaptığınız dijital çalışmaların ölçümlenmesi, SEM çalışmaları, SEO optimizasyonu ve bu gibi işlemlerin sonuçlarının daha verimli olmasını sağlayabilirsiniz. Dilerseniz özel olarak site hızı analiz raporu da oluşturabilir, sitenizin kullanıcıların gözünde ne durumda olduğunu daha iyi görebilirsiniz. Bu hız ölçümünü yapmak için en iyi yardımcılarınızdan biri pagespeed Google olacaktır. Bu uygulama Google’a ait olduğundan SEO çalışmalarınızda işe yarayacaktır.

Kolay bir kullanıma sahip olan pagespeed insights ile kısa süre içerisinde detaylı bir rapor elde edebilirsiniz. Bu uygulamada herhangi bir sınırlama ya da kota olmaması ve üyelik zorunluluğunun bulunmaması sizin için avantaj sağlayacaktır. Pagespeed test website ile sitenizle ilgili hem olumlu hem de olumsuz sonuçlara ulaşabilirsiniz. Bu gibi çalışmaların hepsini en uygun şekilde yapabilmek için SEM SEO ekibinden destek alabilirsiniz.