SEO Açısından Anahtar Kelime Seçiminin Önemi

Yapılan her işin kendine göre zorlukları ve özenle ele alınması gereken odak noktaları vardır. Söz konusu SEO olduğunda dikkat edilmesi gereken başlıca noktalardan biri de “anahtar kelime seçimi”dir. Hazırlanan içerik için doğru anahtar kelimeleri seçmek kulağa çok zor gelmese de; aslında oldukça zorlayıcıdır. Çünkü her anahtar kelimenin belli bir aranma hacmi vardır ve SEO Ajansı […]

 SEO Açısından Anahtar Kelime Seçiminin Önemi

27.05.2019 - 13:01

Güncelleme : 27.05.2019 - 13:01

Yapılan her işin kendine göre zorlukları ve özenle ele alınması gereken odak noktaları vardır. Söz konusu SEO olduğunda dikkat edilmesi gereken başlıca noktalardan biri de “anahtar kelime seçimi”dir. Hazırlanan içerik için doğru anahtar kelimeleri seçmek kulağa çok zor gelmese de; aslında oldukça zorlayıcıdır. Çünkü her anahtar kelimenin belli bir aranma hacmi vardır ve SEO Ajansı profesyonelleri, SEO danışmanlık hizmeti verdikleri markalara onları arama motorlarında üst sıralara çıkaracak anahtar kelime seçimleri yapar. Bu da kurumsal SEO hizmetini çok değerli kılar.

Anahtar Kelimelerin Önemi

SEO uzmanlarının anahtar kelimelere çok önem vermesinin nedenini merak ediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni; SEO hizmetinin tüketicinin en çok kullandığı anahtar kelimeleri baz almasıdır. Çünkü arama motorlarında internet kullanıcılarının en çok arattığı kelimelere yer veren web siteleri üst sıralara çıkmaktadır. Bu nedenle de SEO uzmanları açısından anahtar kelimeler oldukça mühimdir.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi ile Kaliteli İçerikler

  • Yazdığınız içeriklerde doğru anahtar kelimeler kullanmak istiyorsanız; başvurabileceğiniz ilk yöntem yazıyı yazmadan önce arama hacmi yüksek anahtar kelimeleri seçerek yazınızı bu kelimelerin etrafında şekillendirerek yazmanızdır.  Böylelikle doğru anahtar kelimeler ışığında internet kullanıcılarının aradığı konulara dair önemli içerikler hazırlayabilirsiniz. 
  • Eğer ki hazırlanmış içerikleri web sitelerinize yükleyecekseniz ve hazır içerikler için doğru anahtar kelimeler seçmek istiyorsanız; öncelikle yazınızın konusunun ne olduğunu belirlemelisiniz. Sonrasında da anahtar kelime seçmenize yardımcı olacak araçlarla konuyla ilgili en çok kullanılan anahtar kelimeleri belirlemelisiniz. Ardından da elde ettiğiniz kelimeler arasından arama hacmi yüksek olanları elinizdeki içeriğin değindiği noktalara göre yazınıza ekleyebilirsiniz.

Anahtar Kelime Seçiminde Kullanabileceğiniz Yöntemler

Yeni bir içerik hazırlayacaksınız ve bu içerikle arama motorlarında başarı elde etmeye niyetlisiniz. Peki ya içeriğinizi başarılı kılacak anahtar kelimeleri nasıl seçeceksiniz? Eğer ki bu konuda yöntemleriniz yoksa biz size birkaç yöntem önerelim.

*
  • Öncelikle yapmanız gereken arama motorlarında araştırma yapmaktır. Yani sektörünüzle ilgili rakiplerinizin web sitelerini detaylıca araştırmalısınız ve onların kullandığı anahtar kelimelerin neler olduğuna bakmalısınız. Çünkü eğer ki rakiplerinizden daha çok başarılı olmak istiyorsanız; onların yaptıklarının tamamını yapmalı ve üzerine yeni bir şey koymalısınız.  Rakiplerinizin kullandığı anahtar kelimeleri tespit ettikten sonra sektörünüzle ilgili aranma hacmi yüksek anahtar kelimeleri seçerek hazırlayacağınız içeriğe eklemelisiniz.
*
  • Google’da arama yaparken en alt kısımda koyu renkle yazılmış kısımlar hepinizin dikkatini çekmiştir. Burada yazan tüm o cümleler; sorular ve kelimeler internet kullanıcılarının sizin araştırdığınız konuyla ilgili çokça arattığı kavramlardır. Siz de doğru anahtar kelime seçimi yapmak istiyorsanız bu kısımda yer alan tüm her şeyi kullanabilir; anahtar kelime olarak kullanamayacağınız uzunluktakileri arabaşlık yapabilirsiniz.
*
  • Kullanabileceğiniz bir diğer yol da; anahtar kelime seçmek için özel olarak hazırlanan araçlara başvurmaktır. Bu araçlara örnek verecek olursak; keyword.tool’u, ubbersuggest’ı verebiliriz.

Eğer ki siz de her geçen gün SEO hizmeti veren firmaların sayılarının neden arttığını merak ediyorsanız; sadece anahtar kelime seçmenin bile bu denli zor olmasının SEO’yu bir uzmanlık alanına dönüştürdüğünü söyleyebiliriz.

https://www.sosyalmasa.com

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın