Seçim hazırlıkları başladı

Türkiye’de yaşayan Suriyeliler ile ilgili atılacak adımlar, halen muhalefet ve hükümet arasında görüş ayrılıklarından birini oluşturuyor. Türkiye’de yaklaşık 4 milyon Suriyeli yaşarken, mültecilere yönelik söylemler bazen ‘seçim kampanyası’na bile dönüşebiliyor. Katar merkezli medya kuruluşu Al Jazeera Umar Farooq imzalı yazısında, Türkiye’deki göçmenlerin durumuna ve nasıl seçim malzemesi olduklarına ilişkin görüşlerini paylaştı. Farooq, Türkiye’de Elgazi soy […]

 Seçim hazırlıkları başladı

04.11.2021 - 23:54

Güncelleme : 04.11.2021 - 9:55

Türkiye’de yaşayan Suriyeliler ile ilgili atılacak adımlar, halen muhalefet ve hükümet arasında görüş ayrılıklarından birini oluşturuyor. Türkiye’de yaklaşık 4 milyon Suriyeli yaşarken, mültecilere yönelik söylemler bazen ‘seçim kampanyası’na bile dönüşebiliyor.

Katar merkezli medya kuruluşu Al Jazeera Umar Farooq imzalı yazısında, Türkiye’deki göçmenlerin durumuna ve nasıl seçim malzemesi olduklarına ilişkin görüşlerini paylaştı.

Farooq, Türkiye’de Elgazi soy isimli biriyle tanıştığını ve onun 2013 yılında Suriye’den Türkiye’ye geldiğini aktarıyor. Türkiye’de yaşayan Suriyelileri temsil eden bir aktivist olan Elgazi, mücadelesi kapsamında Türkiye’deki siyasi partilerle de görüşmeler yürütüyor.

‘GERÇEK DÜNYADA SONUÇLARI VAR’

Elgazi, Al Jazeera’ya “Maalesef son zamanlarda Türkiye’deki politikacıların Suriyeli mültecilere yönelik nefret söylemi ve ırkçı söylemler kullandığını görüyoruz ve bu açıklamaların gerçek dünyada ciddi sonuçları var.” dedi.

Türkiye’de son dönemde Suriyelilerin toplu olarak sınır dışı edilmesini isteyen kişiler, sosyal medyada da etkilerini gösteriyor. Suriyeli mültecilerin Türkiye’den ayrılmasını isteyen kişiler #hashtag’lere başvururken, toplumda da Suriyeli mültecileri hedef alan şiddet gösterileri ve söylemleri de gün geçtikçe artıyor. Al Jazeera, Türkiye’de hemen hemen her gün Suriyeliler karşıtı bir olay meydana geldiğini vurguluyor.