Sayıştay’ın kararından 1,5 yıl sonra TBF’den Sinan Erdem Spor Salonu açıklaması

Türkiye’nin en büyük 3. salonu olan Abdi İpekçi’nin uluslararası standartlara uygun hale getirmek üzere yıkımına karar verilince, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun talebi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2017 yılında bir protokol ile kullanım hakkına sahip olduğu Sinan Erdem Spor Salonunun tüm ekipmanları ile birlikte 4 yıl boyunca federasyona tahsis etmişti. Söz konusu tahsis Sayıştay tarafından mevzuata aykırı […]

 Sayıştay’ın kararından 1,5 yıl sonra TBF’den Sinan Erdem Spor Salonu açıklaması

16.06.2021 - 21:50

Güncelleme : 14.06.2021 - 21:51

Türkiye’nin en büyük 3. salonu olan Abdi İpekçi’nin uluslararası standartlara uygun hale getirmek üzere yıkımına karar verilince, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun talebi üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2017 yılında bir protokol ile kullanım hakkına sahip olduğu Sinan Erdem Spor Salonunun tüm ekipmanları ile birlikte 4 yıl boyunca federasyona tahsis etmişti. Söz konusu tahsis Sayıştay tarafından mevzuata aykırı bulunmuştu.

Sayıştay, Sinan Erdem Spor Salonu’nun mülkiyetinin, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne, kullanım hakkının da 25 yıl boyunca taşınmazın yapımını üstlenen İBB’ye ait olduğunu kaydetti.

TBF, 1,5 YIL SONRA AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Basketbol Federasyonu ise Sayıştay’ın 2020 yılının Ocak ayında verdiği karardan sonra açıklama yaptı. Türkiye Basketbol Federasyonu, Sinan Erdem Spor Salonu’nun kullanımıyla ilgili olarak resmi internet sitesinden bir açıklama paylaştı. Sinan Erdem Spor Salonu’nun 29 Mayıs 2017’de kullanımının basketbol federasyonuna bırakıldığı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Son günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Sinan Erdem Spor Salonu’nun kullanımına ilişkin yaşanan olaylarla ilgili Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından yapılan açıklama şöyle:

2010 yılındaki Dünya Basketbol Şampiyonası mücadelemize ev sahipliği yapan ve parke üzerinde sayısız hatıramızı barındıran Sinan Erdem Spor Salonu, Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmiş ve ev sahipliğini yaptığımız Avrupa Basketbol Şampiyonası öncesinde, 29 Mayıs 2017 tarihinden itibaren de Federasyonumuzun kullanımına bırakılmıştır.

Basketbol haricinde kapasite itibarıyla kullanımı mümkün olmayan, olsa ile böyle bir dönemde basketbol hariç hiçbir amaca hizmet etmesi mümkün olmayan Sinan Erdem Spor Salonu, Turkish Airlines Euroleague şampiyonumuz Anadolu Efes ve Galatasaray takımlarının yanı sıra Milli Takımlarımıza da hizmet vermektedir. Sadece Türk basketboluna hizmet etmek amacında olan Federasyonumuz, bu sıkıntılı günleri atlatarak seyircili maçlarda buluşabilmek için çok ciddi bir işletme maliyetine katlanmaktadır.