Saç Problemleri ve Nedenleri

Hemen hepimizin yaşadığı bir sorun haline gelen saç problemleri birçok nedene bağlanabilir. Çeşitli sağlık sorunları da buna davetiye çıkarabilir. Saçlarınızı kurulama, tarama şeklinizin bile saçlarınıza verdiği zarar gözle görülebilir derecede olabilir.  Saç dökülmeleri özellikle bazı dönemlerde artar. Stres en önemli etkenlerden sadece bir tanesidir. Özellikle kadınlarda adet dönemi öncesinde, doğumdan birkaç ay sonra bu sorunla […]

 Saç Problemleri ve Nedenleri

29.07.2020 - 5:12

Güncelleme : 29.07.2020 - 5:12

Hemen hepimizin yaşadığı bir sorun haline gelen saç problemleri birçok nedene bağlanabilir. Çeşitli sağlık sorunları da buna davetiye çıkarabilir. Saçlarınızı kurulama, tarama şeklinizin bile saçlarınıza verdiği zarar gözle görülebilir derecede olabilir.

 Saç dökülmeleri özellikle bazı dönemlerde artar. Stres en önemli etkenlerden sadece bir tanesidir. Özellikle kadınlarda adet dönemi öncesinde, doğumdan birkaç ay sonra bu sorunla karşılaşılabilir.

 Saç Dökülme Çeşitleri

 Fizyolojik Dökülme

 Bu tip dökülmelerde saç tekrar kendini yenileyebilir. Yeni doğmuş bebeklerin ilk aylarında dökülen saçların elbette yerine yenisi gelecektir. Hamilelikten sonra oluşan dökülmelerde aynı şekilde tekrar geri dönecektir.

 Androjenik Dökülme

 Bizler bu dökülme çeşidini erkeklerde rastlanan bir durum olarak bilsek de kadınlarda da sıklıkla rastlayabiliriz. Hem kadınlarda hem erkeklerde rastlanan bu dökülmenin sebepleri, içerikleri aynı olsa da kadınlarda farklı sebeplerden olur. Kadınlarda rastlanan androjenik dökülme erkeklerde ki androjenik dökülmeye göre daha geç başlar. Yaşa bağlı olarak erkeklerde artarken kadınlarda azalma eğilimi gösterir.

 Saç Dökülme Tedavisi

 Saç dökülmesi tedavi edilirken elbette kadınlara ve erkeklere farklı tedavi uygulanır. Bu konuda kadınların yaşadığı bu sorun daha ileri düzeyde tedavi gerektirebilir. Erkeklerde daha çok ön kısımlarda açılma yaşanır. Bu dökülme geri dönüştürülemiyorsa estetik olarak saç ekimi tedavisine başvurabilirler.

 Saçkıran

 Hemen hepimizin saçkıran olarak adlandırdığı bu saç hastalığı dökülmeden biraz daha ciddi bir durumdur. Çoğu hasta herhangi bir tedavi uygulamadan kendiliğinden geçirebilir. Henüz bu saç dökülme çeşidinin nedeni bilinmese de stresin etkisi oldukça fazladır. Saç diplerinde görülen belirli çaplara sahip daireler şeklinde toplu boşluklar oluşturan bir dökülmedir. Tedavi gerekiyorsa eğer genellikle kortizon tedavi önerilir.

 Kişiye Bağlı Saç Dökülmesi

 Bazen bizlerde saçlarımıza zarar verebiliriz. Bunu elbette farkında olmadan yaparız. Psikolojik rahatsızlıklar sebebiyle saçlara zarar verilebilir. Özellikle küçük yaşlarda ya da gelişim çağında yaşanan psikolojik sorunlar buna neden olabilir. Çocukların saçını çekmesi, sert davranması sonucu gerçekleşir. Saç problemleri ile ilgili en kaliteli ürünlere https://sacadair.com’dan ulaşabilirsiniz.