Sabit Asfalt Plenti Avantajları Nedir

Sabit asfalt plenti en bilindik asfalt plentidir dersek doğru söylemiş oluruz. Çünkü diğer türlere göre kullanım alanı daha geniş ve daha uzun yıllardır kullanılan bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra yine sabit asfalt plenti üretim kapasitesi olarak da oldukça çeşit sunmaktadır. Yani saatte 40 ton üretmek mümkün olduğu gibi 240 ton üretmek de […]

 Sabit Asfalt Plenti Avantajları Nedir

12.11.2021 - 19:29

Güncelleme : 30.11.2021 - 19:44

Sabit asfalt plenti en bilindik asfalt plentidir dersek doğru söylemiş oluruz. Çünkü diğer türlere göre kullanım alanı daha geniş ve daha uzun yıllardır kullanılan bir tür olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanı sıra yine sabit asfalt plenti üretim kapasitesi olarak da oldukça çeşit sunmaktadır. Yani saatte 40 ton üretmek mümkün olduğu gibi 240 ton üretmek de mümkün olacaktır. Bununu seçimi tabii ki projeden projeye farklılık gösterebilir.

Bunun yanı sıra sabit asfalt plenti uzun süreli projeler için tercih edilen bir türdür. Zaten bu sebepten dolayı da daha çok belediye ve şehir mühendislerinin tercihi olan bu türün kapladığı alan da geniştir.

 

Mobil Asfalt Plenti

Mobil asfalt plentinin de mantığı neredeyse sabit asfalt plentine göre zıttır. Sabit asfalt plentinin uzun dönemli projelerde kullanıldığını ifade etmiştik işte mobil asfalt plenti bunun aksine daha çok kısa dönemli projeler için uygundur. Bunun yanı sıra üretim kapasitesi de saatte 100-120 ton aralığındadır.

Bunların yanı sıra adından da anlaşılacağı üzere mobil asfalt plentinin bir yerden bir yere taşınması oldukça basittir. Bu sebeple de zaten kısa süreli projeler için uygundur. Aynı zamanda kapladığı alan da diğer türlere göre daha az olması da bu türün en önemli avantajlarından bir tanesi olarak rahatlıkla gösterilebilir.

 

Kontinü (Sürekli) Tip Asfalt Plenti

Özellik bakımından daha çok mobil asfalt plentine yakın olan kontinü (sürekli) asfalt plenti bir özellik bakımından diğer türlerden ayrılmaktadır. Bu özellik de çift şaftlı karıştırıcı sistemine sahip olmasıdır. Buna sahip olması demek de daha kaliteli ve daha esnek bir asfalt üretmesi anlamına çıkıyor.

Diğer bir avantajı da taşınmasının oldukça basit olması. Tek bir konteyner ile bu asfalt plentinin malzemelerini taşımak mümkün. Belki sürekli asfalt plenti gibi uzun dönemli projeler için tercih edilmiyor olsa da bu türün de oldukça önemli bir süre için uygun olan bu tür aynı zamanda 100-120 ton arasında saatte asfalt üretimi sağlamaktadır.