Roma’daki büyükelçisini geri çektiğini duyurdu

Fransız hükümeti, İtalya’daki büyükelçisini geri çağırdığını duyurdu. Karar İtalya Başbakan Yardımcısının Sarı Yelekliler’le buluşmasının ardından verildi. Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Von Der Mühll, yaptığı yazılı açıklamada, “Fransa, (İtalya hükümeti tarafından) birkaç aydır tekrarlanan suçlamalara, temelsiz saldırılara ve çirkin açıklamalara maruz kaldı.” ifadelerini kullanarak, son yıllarda bunun “eşi benzeri olmadığını” belirtti. İtalya’nın sözlü saldırılarının İkinci […]

 Roma’daki büyükelçisini geri çektiğini duyurdu

07.02.2019 - 19:01

Güncelleme : 07.02.2019 - 19:01

Fransız hükümeti, İtalya’daki büyükelçisini geri çağırdığını duyurdu. Karar İtalya Başbakan Yardımcısının Sarı Yelekliler’le buluşmasının ardından verildi.

Fransa Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Agnes Von Der Mühll, yaptığı yazılı açıklamada, “Fransa, (İtalya hükümeti tarafından) birkaç aydır tekrarlanan suçlamalara, temelsiz saldırılara ve çirkin açıklamalara maruz kaldı.” ifadelerini kullanarak, son yıllarda bunun “eşi benzeri olmadığını” belirtti.

İtalya’nın sözlü saldırılarının İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana eşi benzerinin görülmediğinin belirtildiği açıklamada, “Anlaşmazlıkların oluşması başka şey, ilişkileri oy toplamak için manipüle etmek başka şey. Bu hareketler ciddi bir durum yaratıyor ve İtalyan hükümetinin Fransa’ya ilişkin niyetleriyle ilgili soru işaretleri yaratıyor.” denildi.

İtalya Ekonomik Kalkınma, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Luigi Di Maio’nun Paris’te sarı yeleklilerle yaptığı görüşmeye ilişkin, “AB nezdinde ortak ve komşu ülkeler arasında bu yeni provokasyon kabul edilemez.” demişti.

Di Maio, iki gün önce sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sarı yeleklilerle yaptığı görüşmede iki ülke, sosyal haklar ve demokrasi hakkında konuştuklarını ve yeniden bir araya geleceklerini belirtmişti.

İtalyan ve Fransız siyasetçilerin son haftalarda yaptıkları açıklamalar gerginliğe neden olmuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “İtalyanlar çok büyük bir halk ve bizim dostumuz. Onlar tarihine yakışan liderler hak ediyor.” demişti. Bunun üzerine İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, “İlk önce Fransa, yıllardır ağırladığı teröristleri ve katilleri iade etsin, daha sonra Macron’la konuşuruz.” şeklinde cevap vermişti.

Luigi Di Maio da Fransız Cumhurbaşkanı’nın sözlerine karşılık, “Macron, benim ve Salvini’nin üst düzeyde olmadığımızı söylüyor. Bunun kararını İtalyan halkına bıraksın.” ifadelerini kullanmıştı. Di Maio, ayrıca Fransa’yı Afrika’da sömürgeci bir politika izleyerek fakirleştirmekle suçlayıp sarı yeleklilere açık destek vermişti.

Fransa hükümeti ise Di Maio ve Salvini’nin sözlerinden dolayı geçen haftalarda da İtalya’nın Paris Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Diğer yandan Macron da geçen yıl haziran ayında yaptığı bir konuşmada, 5 Yıldız Hareketi (M5S) partisi Di Maio’yu hedef alarak, “Bunları bir cüzzamlı gibi yayılırken görüyorsunuz. Avrupa’nın her yerinde biraz varlar, tekrar ortaya çıkmalarını imkansız olarak gördüğümüz ülkelerde bile.” diye eleştirmişti.

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın