Rize Çayeli

  Rize’nin 18 km doğusunda bulunan Çayeli ilçesi, dar bir kıyı şeridinde ve bu dar kıyı şeridinin arkasından yükselen, denize paralel olarak konumlanmış sıra dağları olan, Karadeniz bölgesinin şirin ilçelerinden biridir. Tarihi adı Mapavri olan Çayeli ilçesi, 1461 yılında, II. Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. I. Dünya savaşı sırasında, Rus işgali altında kalan Çayeli, […]

 Rize Çayeli

24.01.2018 - 20:06

Güncelleme : 24.01.2018 - 20:06

 

Rize’nin 18 km doğusunda bulunan Çayeli ilçesi, dar bir kıyı şeridinde ve bu dar kıyı şeridinin arkasından yükselen, denize paralel olarak konumlanmış sıra dağları olan, Karadeniz bölgesinin şirin ilçelerinden biridir. Tarihi adı Mapavri olan Çayeli ilçesi, 1461 yılında, II. Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır. I. Dünya savaşı sırasında, Rus işgali altında kalan Çayeli, 9 Mart 1918 yılında Rus işgalinden kurtulmuştur.

 

Nüfusu anlamında, Rize’nin en büyük ilçesi olan izmir fan sohbet Çayeli ilçesinde arazi oldukça dağlık ve engebeli ve dar sahil şeridi nedeniyle, ilçede yerleşim oldukça dağınıktır. Yerleşim alanı olarak en uygun yerin dar sahil şeridi olmasından dolayı, yerleşimin büyük çoğunluğu bu bölgede oluşmuştur. Çayeli ilçesinin coğrafi durumu, ilçeye bağlı mahalle ve köylere de ulaşımı zorlaştırmakta ve hizmet götürülmesini geciktirebilmektedir. Çayeli ilçesinden, Rize il merkezine ve bağlı ilçelere karayolu ile ulaşım mümkündür. Çayeli ilçesinden merkeze ve ilçelere hareket eden halk otobüsleri ve minibüsler, sürekli hizmet vermektedir. Ayrıca Çayeli ilçesinden hem merkezle, hem de diğer ilçelerle haberleşme olanağı bulunmaktadır.

 

Çayeli ilçesinin ekonomisinin temelini, çay üretimi oluşturmaktadır. Yerleşime en elverişli bölge olan dar sahil şeridi, aynı zamanda tarıma da en elverişli alandır.

 

Tipik bir Karadeniz ilçesi olan Çayeli ilçesi, muhteşem doğası, yeşilliği, her yere duyulan dalga sesleri, tarihi eserleri ile eşsiz bir doğa harikasıdır. Çayeli’ne gidilmesi durumunda yapılacak ve gezilecek birçok yer vardır. Çayeli’nde görülebilecek yerlerden biri, Ağaran Şelalesidir. Ağaran şelalesinin özelliği, dik bir kayadan akması ve akan suyun tamamen köpürmesidir. Köpük köpük akan Ağaran Şelalesi, bir göle dökülmektedir. Tam anlamıyla doğanın eşsiz bir güzelliği olan bu şelalenin mutlaka görülmesi gerekmektedir. 12.yüzyılda Bizanslılar tarafından yapılmış olan Zeleki Kalesi ise, Çayeli’nde bulunan ve görülmesi izmir gereken tarihi eserlerden biridir. Çayeli ilçesinin bir mahallesi olan Cafer Paşa Mahallesinde bulunan ve Rize fatihi olarak bilinen Cafer Paşa tarafından 1467 yılında yaptırılan Cafer Paşa Cami ise, yine görülecek tarihi eserler arasındadır. Çayeli ilçesinde bulunan, Ormancık Cami, Kaptan Paşa Yeşiltepe Köyü Köprüsü, Kaptan Paşa Buzlu Pınar Köyü Köprüsü gibi daha gezilebilecek birçok yer vardır.

 

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın