Reuters’a konuşan yetkili: Enflasyonun biraz yukarı gittiğini göreceğiz

Enflasyonun Haziran 2022’ye kadar yüzde 20’li seviyelerde kalması beklenirken, piyasalar ekonomi yönetiminin cari fazlaya odaklanmasıyla enflasyonun yüzde 20’lerin de ötesinde yükselebileceğinden endişeli. Tüketici fiyatları enflasyonu ekim ayında tütün-alkollü içecek zamları ve giyim fiyatları öncülüğünde aylık yüzde 2.39, yıllık yüzde 19.89 arttı. Artış ekonomistlerin beklentilerinin altında gerçekleşmiş olsa da yıllık enflasyon yüzde 20’ye yaklaşarak Ocak 2019’dan […]

 Reuters’a konuşan yetkili: Enflasyonun biraz yukarı gittiğini göreceğiz

04.11.2021 - 23:54

Güncelleme : 04.11.2021 - 9:56

Enflasyonun Haziran 2022’ye kadar yüzde 20’li seviyelerde kalması beklenirken, piyasalar ekonomi yönetiminin cari fazlaya odaklanmasıyla enflasyonun yüzde 20’lerin de ötesinde yükselebileceğinden endişeli.

Tüketici fiyatları enflasyonu ekim ayında tütün-alkollü içecek zamları ve giyim fiyatları öncülüğünde aylık yüzde 2.39, yıllık yüzde 19.89 arttı. Artış ekonomistlerin beklentilerinin altında gerçekleşmiş olsa da yıllık enflasyon yüzde 20’ye yaklaşarak Ocak 2019’dan beri zirveye çıktı.

Reuters anketinde enflasyondaki aylık artışın yüzde 2.76, yıllık artışın yüzde 20.4 olması bekleniyordu.

Öte yandan Ekim ayı verileri ile birlikte 2022 için uygulanacak yeniden değerleme oranları da belli oldu. Hükümet aksi yönde bir karar almaz ise 2022’de bir çok harç vergi ve ceza yüzde 36.2 oranında artırılacak. İlgili oran kamunun belirlediği birçok ürün ve hizmet fiyatını üzerinde belirleyici.

TCMB’nin para politikası kararlarında belirleyicilerden biri olarak daha yakından izleyeceğini açıkladığı çekirdek göstergeler ekim ayında düşüş gösterdi. Ekimde yıllık olarak özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden ‘B’ yüzde 18.63’ten yüzde 18.5’e, ‘C’ endeksi ise yüzde 16.98’den yüzde 16.82’ye geriledi.

GOLDMAN: FAİZDE YÜKSEK İNDİRİM RİSKİ ARTTI

Yükselen enflasyona rağmen son iki toplantısında 300 baz puan faiz indirimine giden TCMB enflasyondaki kalıcı düşüş için önce cari fazla verilmesi gerektiğini ifade etti. Bankacılar bu ifadenin enflasyondaki yükselişlere rağmen, TCMB’nin para politikasında sıkılaştırma yönlü tepkilere kendini kapattığını gösterdiğini ifade ediyorlar.

Goldman Sachs veri sonrası yayımladığı notta, “Bugün enflasyondaki aşağı yönlü sürpriz TCMB’nin bir sonraki PPK toplantısında başka bir faiz indirimi daha yapılması ihtimalini artırıyor.” dedi.

Kurum bir sonraki PPK’da 50 baz puan indirimle politika faizinin yüzde 15.5’e düşürülmesini beklediğini de belirtirken bugünkü TÜFE verisi sonrası daha büyük bir indirim riskinin de arttığını söyledi.