Ping Süresinin Kısa Olması Online Oyun Performansını Ne Kadar Etkiler?

Online oyunların giderek yaygınlaşmasıyla birlikte, merak edilen birçok konu gündeme gelmiştir. Ping süresi ve ping süresinin uzun veya kısa olmasının ne anlam taşıdığı da bu soruların başında yer almaktadır. Oyun performansı için ideal ping sürelerini ele aldığımız bu yazıda, hız testi ve ping sürelerinin anlamlarına da değiniyoruz. Ping Süresi Nedir? Ping, basitçe ‘İnternet Paketi veya […]

 Ping Süresinin Kısa Olması Online Oyun Performansını Ne Kadar Etkiler?

20.12.2019 - 19:22

Güncelleme : 20.12.2019 - 19:22

Online oyunların giderek yaygınlaşmasıyla birlikte, merak edilen birçok konu gündeme gelmiştir. Ping süresi ve ping süresinin uzun veya kısa olmasının ne anlam taşıdığı da bu soruların başında yer almaktadır. Oyun performansı için ideal ping sürelerini ele aldığımız bu yazıda, hız testi ve ping sürelerinin anlamlarına da değiniyoruz.

Ping Süresi Nedir?

Ping, basitçe ‘İnternet Paketi veya Şebekeler Arası Yoklayıcı’ olarak tanımlanmaktadır. Bağlantı aşamasında şebekeleri yoklayan ve cevap bekleyen bir sinyal olduğunu söyleyebileceğimiz ping, farklı iki ana amaca hizmet etmektedir. Bunlardan ilki, şebekenin ulaşılabilirliğini kontrol etmektir. İkinci amaç ise, cevap süresini ölçmektir.

Ping Süresinin Uzunluğu ve Kısalığı Ne Anlam Taşır?

Ping, cevap hızı ne kadar kısa olursa, şebeke bağlantısında yaşanan gecikmelerin de daha kısa olmasını sağlamaktadır. Yani uzun bir ping süresi, bağlantıda yavaşlama olmasına neden olur. Kısa bir ping süresi ise, bağlantının en iyi seviyede olmasını sağlarken, gecikme yaşanmasının da önüne geçecektir.

Bağlantı esnasında çoklu bağlantı kullanıldığı zaman, ping süresinin uzaması söz konusu olacaktır. Ağa aynı anda bağlanan kişi veya cihaz sayısı ne kadar çok olursa, ping süresinin uzamasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Ping Süresi Nasıl Ölçülür?

Ping süresini ölçmek, birkaç basit adımla birlikte oldukça kolaydır. İlk adımda, bilgisayarınızın ‘Başlat’ tuşuna basmalı ve açılan penceredeki arama kutusuna CMD yazmalısınız. Arama sonucunda çıkan program, Komut İstemi programıdır.

Buna tıklayın ve komut istemi penceresini açın. Pencereye ‘ping’ komutunu yazdıktan sonra boşluk bırakın ve ping adatacağınız IP adresini yazıp Enter tuşuna basın. Ekrana yazmanız gereken komutu örneklersek; ping 199.1.177.191 şeklindedir. Belirtilen bu işlem adımlarıyla birlikte Turknet hız testi yapabilirsiniz.

Ping Süresi Kaç Olmalıdır?

Ping hız testini yaptıktan sonra, ping süresinin ne kadar olduğu ortaya çıkmaktadır. Online oyun oynarken veya herhangi bir siteye ulaşmaya çalışırken ping süresi son derece önemli olduğundan, ping değerlerini bilmelisiniz. Buna göre;

  • 30ms veya daha az ping süresi, ping hızının mükemmel değerde olduğunu gösterir. En iyi bağlantı gerektiren online oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz.
  • 30ms ile 50ms arasındaki ping süresi, ping hızının orta değerde olduğunu gösterir. E-spor oyunları oynamıyorsanız, bu ping süresi standart oyunları kullanma konusunda yeterli olacaktır.
  • 50ms ile 100 ms arasındaki ping süresi, ping hızının orta yavaşlıkta bir değerde olduğunu gösterir. İnternet sitelerine giriş yaparken etkisi fark edilmez, ancak online oyunlardaki performansı olumsuz yönde etkiler.
  • 100ms ile 500ms arasındaki ping süresi, ping hızının yavaş değerde olduğunu gösterir. İnternet sitelerine giriş konusunda yavaşlama olurken, online oyunlarda donmalar meydana gelecektir.
  • 500ms veya daha fazla olan ping süresi, ping hızının en yavaş değerde olduğunu gösterir. İnternet sitelerine girerken de, online oyunlara bağlanırken de gözle görülür gecikmeler meydana gelir.

Hız testi TTnet işlemlerinde, bu değerleri dikkate alarak ping sürenizin kalitesini öğrenebilirsiniz.