Ping Süresinin Fazla Olmasının Sebepleri Nelerdir?

Günümüzde çocuklar ve gençler bilgisayarın başında fazlasıyla vakit geçirmektedir. Bu oyunlarda genelde farklı insanlarla etkileşim içerisinde olunan online oyunlardır. Online oyunlar için ise internet bağlantısı gerekir. İyi ve kaliteli oyun deneyimi yaşamak isteniyorsa internet bağlantısının kalitesi yüksek olmalıdır. Yani internet hızının fazla olması gerekir. Oyunlarda en çok olan sorun ise yüksek ping sorunudur. Pingin yüksek […]

 Ping Süresinin Fazla Olmasının Sebepleri Nelerdir?

03.12.2019 - 19:14

Güncelleme : 03.12.2019 - 19:14

Günümüzde çocuklar ve gençler bilgisayarın başında fazlasıyla vakit geçirmektedir. Bu oyunlarda genelde farklı insanlarla etkileşim içerisinde olunan online oyunlardır. Online oyunlar için ise internet bağlantısı gerekir. İyi ve kaliteli oyun deneyimi yaşamak isteniyorsa internet bağlantısının kalitesi yüksek olmalıdır. Yani internet hızının fazla olması gerekir.

Oyunlarda en çok olan sorun ise yüksek ping sorunudur. Pingin yüksek olması bilgisayardan çıkan iletinin diğer bilgisayara gidip gelmesi süresinin uzun olmasıdır. Sinyalin gidiş geliş süresi 1000 milisaniye veya daha da uzun sürerse gecikme yaşanılmıştır. Ping süresini hız testi ile de ölçebiliriz. Ping sorunun pek çok nedeni vardır.

Ping Süresinin Fazla Olmasının Nedenleri

  • Kablosuz bağlantı kullanmak
  • İnternet hızını düşüren programlar kullanmak
  • Ağ donanımında sorun olması
  • Bir dağıtıcı veya çoklayıcı kullanmak
  • Güvenlik duvarı ayarlarında sorun olması

Çözümleri

1 – Kablosuz Bağlantı Kaynaklı Sorun Çözümü

Kablosuz bağlantılar, veriyi gerçekten de havadan iletir. Bağlantı engellerden ve duvarlardan seker. Bu yüzden arada sinyaller kesilebilir. Kesildiği zaman bilgisayar veriyi yeniden göndermeye çalışır. Bu da gecikmeye sebep olur. İnternet dağıtıcısına yaklaşmak sorunu çözebilir ama yine de sorun devam edebilir. Bağlantıyı en sağlam hale getirmenin yolu ethernet kablosundan geçmektedir.
Bilgisayar ethernet kablosu ile modeme bağlandığı zaman internet hızınızda ciddi artma görülecektir. Hızdaki farkı görmek için internet hız testi programı ile hız testi yapabilirsiniz. Ethernet kablosu bağlandığı zaman kablosuz adaptörü kapatmak gerekir. Kapatmak için bilgisayarın ağ ve paylaşım merkezine girilir ve kablosuz ağ sağ tıklanarak devre dışı bırakılır.

2- İnternet Hızını Düşüren Programlardan Kaynaklı Sorunun Çözümü

Tüm bağlantıların limitli bir bant genişliği bulunur. Bu genelde internet servis sağlayıcıların verdiği anlaşma ile belirlenir. Türkiye’de genelde 8 mbit bant genişliği kullanılır. Bant genişliğini kontrol etmek için tarayıcıya Türk Telekom mobil internet hız testi yazıp siteye girerek bant genişliğini kontrol altında tutabilirsiniz. Bant genişliğini fazla kullanan programlar vardır. Bunlara örnek olarak Bittorrent, utorrent gibi dosya paylaşım uygulamaları, sesli sohbet programları, YouTube gibi akışkan video platformları verilebilir.

3- Ağ Donanımı Kaynaklı Sorun Çözümü

Bilgisayar ve diğer teknolojik aletler gibi ağ donanımı da çok uzun süre baştan başlatılmazsa yavaşlama gösterir. Sorunu yaşamamak için modemi fişten çekip dinlendirip yeniden çalıştırmak gerekir. Bu işlemi ayda 1 kez yapmak yeterli olacaktır.

4- Dağıtıcı Kaynaklı Sorun Çözümü

Sorunu önlemek için dağıtıcı veya çoklayıcı kullanmak yerine bilgisayarı direkt modeme bağlamak tercih edilebilir. Böylece sıkıntının nerede olduğu da ortaya çıkmış olur.

5- Güvenlik Duvarı Ayarları Kaynaklı Sorunlar Çözümü

Güvenlik duvarları gelip giden tüm ağ trafiğini filtrelemeye çalışır. Fakat yanlış ayarlanmış güvenlik duvarı sorun çıkartabilir. Birden fazla güvenlik duvarı varsa birbiriyle yarışacağından gecikme yaratır. Bu yüzden denetim masasından fazla güvenlik duvarını kapatmak çözüm olabilir.

Bu işlemler dahilinde halen sorun yaşanıyorsa bir teknik servisten veya uzman kişiden canlı yardım alınmalıdır veya internet servis sağlayıcısı yetkilileri ile görüşülüp internet hızında artış talep edilmelidir.