Parasailing Nedir?

Deniz turizmi için bir tatil beldesine gittiğinizde gökyüzüne baktığınızda paraşütle uçan kişiler görmüşsünüzdür. Fethiye’deki yamaç paraşütünden farklı olarak deniz paraşütü olarak da bilinen bu aktivite özelikle Didim, Kuşadası, Bodrum ve Marmaris gibi bölgelerde oldukça popüler. Bir sürat teknesinin arkasına bağlanan paraşüte tek kişi, iki kişi ya da üç kişi olarak binilebiliyor. Paraşütün bağlı olduğu halat […]

 Parasailing Nedir?

26.02.2021 - 13:51

Güncelleme : 26.02.2021 - 13:51

Deniz turizmi için bir tatil beldesine gittiğinizde gökyüzüne baktığınızda paraşütle uçan kişiler görmüşsünüzdür. Fethiye’deki yamaç paraşütünden farklı olarak deniz paraşütü olarak da bilinen bu aktivite özelikle Didim, Kuşadası, Bodrum ve Marmaris gibi bölgelerde oldukça popüler.

Bir sürat teknesinin arkasına bağlanan paraşüte tek kişi, iki kişi ya da üç kişi olarak binilebiliyor. Paraşütün bağlı olduğu halat teknenin arkasındaki mekanizmaya bağlanıyor ve yavaş yavaş halat açılıyor. Genelde 300 ile 500 metre arasında bir uzunluğa sahip olan halat açıldıkça sizler de gökyüzünde yükseliyorsunuz. Tepeden göreceğiniz manzara ise tek kelime ile şahane. Havada yaklaşık 10 dakika kaldıktan sonra halat teknenin arkasında bulunan otomatik bir mekanizma vasıtası ile toplanıyor.

Bu aktiviteyi gerçekleştirirken ayağınız dahi suya değmiyor. Tekne üzerinden havalanıp tekrar tekneye geri biniyorsunuz.

Parasailing Hakkında Başka Merak Edilenler:

  • Parasailing aktivitesini yapmak için herhangi bir eğitime ihtiyacınız yok ve yanınızda herhangi bir eğitmen bulunmuyor. Teknede bulunan görevli kişi size birkaç direktif veriyor ve aktivite için hazırlıyor.
  • Parasailing aktivitesi için kilo sınırı bulunuyor. Bu bölgenin rüzgarına ve paraşütün malzemesine göre değişebiliyor. Mesela Bodrum parasailing aktivitesi için maksimum kilo sınırı 180 iken bu sınır Marmaris’te 190 kiloya çıkabiliyor.
  • Yükseklik korkunuz var ise, hamileyseniz ya da kalp tansiyon rahatsızlığınız varsa bu altivite kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Evet parasailing ya da diğer adıyla deniz paraşütü aktivitesi hakkında merak edilenler bu kadar. Sizler de bu yaz belki gittiğiniz tatil beldesinde böyle bir aktiviteye katılır ve manzaranın tadını çıkarırsınız.