Otomobil Dünyası Nereye Gidiyor?

Otomobil eskiden ihtiyaç olmanın dışında lüks olarak nitelendirilirdi. Günümüzde ise tamamen ihtiyaç haline geldi. Günden güne gelişen kimine göre olumlu kimine göre de olumsuz olarak görülen şehir yaşamı, mesafelerin artması ve kalabalıklaşma gibi birçok etken insanları bütçelerine göre bir otomobil almaya mecbur bıraktı.  OTOMOBİL PİYASASI  Daha önce de belirtildiği gibi bütçeye göre otomobil almak denilince […]

 Otomobil Dünyası Nereye Gidiyor?

15.10.2020 - 17:01

Güncelleme : 15.10.2020 - 17:01

Otomobil eskiden ihtiyaç olmanın dışında lüks olarak nitelendirilirdi. Günümüzde ise tamamen ihtiyaç haline geldi. Günden güne gelişen kimine göre olumlu kimine göre de olumsuz olarak görülen şehir yaşamı, mesafelerin artması ve kalabalıklaşma gibi birçok etken insanları bütçelerine göre bir otomobil almaya mecbur bıraktı.

 OTOMOBİL PİYASASI

 Daha önce de belirtildiği gibi bütçeye göre otomobil almak denilince ilk akla gelen yöntem ikinci el otomobil piyasasıdır. Kredi yöntemi ise sıfır arabalar daha çok kullanıldığı için bu yöntemi yok sayabilir.

 Yaşanan Covid-19 hastalığı nedeni ile otomobil üretici firmalarının üretime ara vermeleri ile birlikte, ikinci el piyasası daha da hareketlendi. Fakat bu elbette fiyatlara yükselme şeklinde yansıyınca otomobil piyasasında bir kaos ortamı baş gösterdi. Acaba fiyatlar düşer mi? sorusu, tüm ikinci el araba alacak vatandaşları kara kara düşünmeye sevk etmiş durumda.

 Hastalık yüzünden önlem amaçlı evden çıkmama durumu ise sosyal medya üzerinden araba piyasasını takip etme işini hayli çoğalttı. Türkiye’de milyonlarca insan gerek ikinci el araba satan sitelerden gerekse sosyal medya aracılığıyla araştırmalarını neredeyse iki kat fazlalaştırdı.

 SOSYAL MEDYADAN OTOMOBİL ALACAKLAR DİKKAT!

 İkinci el otomobil piyasasında fiyatların yükselmesinin nedeni sıfır araba üretiminin durması ve ikinci el araba piyasasına rehavetin çoğalması tek neden gibi gözükse de, aslında bazı nedenleri gözden kaçırıyor olabiliriz.

 Bu gözden kaçırılan nedenlerden biri de fırsatçılıktır. Bu durumu fırsat bilenler fiyatları olduğundan yüksek göstererek, ”şu fiyata x kişiye opsiyonlanmıştır” gibi ifadeler ile tok satıcıyı oynayarak fiyatları yüksek tutma amacındadır. Bu tip durumlar aslında teknoloji ve internet ortamının bizlere getirdiği artıların dışında eksi taraflarıdır diyebiliriz.

 Ekim ayı ile birlikte sıfır araba üretiminin başlayacağı haberi şimdiden ikinci el araba piyasasını takip edenlerin gündemine düşmüş vaziyettedir. Hatta ikinci el arabalar fiyatlarında bu sayede %5 oranın da düşüş görüleceği de konuşulmaya başladı.

 TEKNOLOJİ SOSYAL MEDYA VE OTOMOBİL İLİŞKİSİ

 Aslında çağımızda artık üretilen her ürünün teknoloji ile olan ilişkisi bir gerçektir. Sosyal medya denilen olgu ise zaten tamamen teknolojinin bir ürünüdür. Her üründe olduğu gibi otomobil piyasasının da geniş kitlelere ulaşması için sosyal medyayı kullanmasından daha doğal bir durum olamaz.

 Hal böyle olunca bu üç olgunun birbiriyle olan ilişkisi asla inkar edilemez. Umulur ki; bu olguların insana faydası en üst düzeyde olsun. Üretilen her şeyin insana fayda amaçlı üretilmesi gerektiği gerçeğini unutmadan üretilmesi en doğrusudur.